שיקום הפה

שיקום הפה

תחום הרפואה הוא תחום שנועד לתת מענה לכל מיני תקלות שאיתם אנחנו צריכים להתמודד לאורך החיים. אנשים רבים מגיעים לעולם עם תקלות מולדות, וחלק מהם מתמודדים איתן ככל שהם מתבגרים ועוברים שינויים כאלו ואחרים. אחד מהתחומים הכי נפוצים בתחום הרפואה הוא התחום של שיקום הפה, היות ומדובר על איבר שעלולות להתחולל בו כל מיני בעיות. במאמר הקרוב ניגע קצת יותר לעומק בכל מה שקשור בשיקום הפה, ונבין פרטי מידע חשובים כמו עלויות, דרכים שבה שיקום הפה בא לידי ביטוי באמצעותן ועוד.

מהו שיקום הפה?

שיקום הפה הוא תחום ענק שכולל תחתיו כל מיני פעולות שמתבצעות בתוך הפה, על מנת לאפשר לו לבצע את תפקידו כהלכה. כידוע, חלל הפה הוא אחד החללים החשובים בחיינו, היות והוא אחראי על פעולות כמו לעיסה, דיבור ועוד – שהן פעולות בלתי נפרדות מחיי היום יום שלנו.
שיקום הפה הוא תחום עיקרי ברפואת השיניים, והוא נועד לפתרון בעיות בקרב אנשים שסובלים הן מבעיות מולדות והן מבעיות שמתפתחות עם הזמן.

אילו טיפולים קשורים לשיקום הפה?

שיקום הפה בא לידי ביטוי בכל מיני טיפולים כמו השתלות שיניים, טיפולי שורש על כלל הסוגים השונים שלהם, יישור של השיניים, הרמה של הסינוסים, שחזורי שיניים ועוד. כל הטיפולים האלו דורשים מיומנות ומקצועיות גבוהה, ולכן הם צריכים להתבצע על ידי איש מקצוע שמחזיק בכל הידע והכלים הרלוונטים על מנת לבצע אותם כהלכה.

שיקום הפה – לא עושים אותו אצל כל אחד

היות וההיצע של רופאי השיניים, הן בישראל בפרט והן בעולם בכלל, הוא היצע ענק – כדאי לדעת איך בדיוק לבחור ברופא שיבצע עבורכם, בסופו של דבר, את הטיפולים השונים של שיקום הפה. כדאי להבחין בין רופאים שנמצאים בתחילת דרכם לבין רופאים שנמצאים בשיא הקריירה המקצועית שלהם, כמו גם להבדיל ביניהם במימדים כמו מחיר. בכל מקרה, בטרם קביעת התור לטיפולי שיקום הפה, כדאי לקבל המלצות על הרופאים שביניהם אתם מתלבטים, על מנת להבטיח שהבחירה שלכם תהיה כמה שיותר מדויקת וטובה עבורכם.
בחירה ברופא לא מקצועי עלולה להוביל לתוצאות הרסניות
השלב של הבדיקה וההשוואות, רגע לפני שאתם קובעים לעצמכם את התור לטיפולי שיקום הפה, הוא שלב קריטי שאין לוותר עליו. לצערנו, לא מעט אנשים נתקלים ברופאים לא מקצועיים מספיק שמבצעים עבודה רשלנית, ונותרים לאחר העבודה עם עבודה בינונית ונזקים גדולים מאוד. למעשה, עבודה רשלנית של רופא בתחום שיקום הפה עלולה לגרום לא רק לחוסר בפתרון הבעיה, אלא בהפיכתה לבעיה הרבה יותר גדולה ומורכבת.
בהמשך לרשלנות הרופא, אתם עלולים למצוא את עצמכם עוברים תהליכים הרבה יותר ארוכים של שיקום הפה, ובהתאם גם להתמודד עם עלויות כספיות הרבה יותר גדולות מאלו שהיו אמורות להיות בהתחלה.

האם קיימות תופעות לוואי לטיפולי שיקום הפה?

היות וטיפולי שיקום הפה הם תחום נרחב כל כך, כדאי להכיר גם בעובדה שחלק מהם נושאים איתם גם תופעות לוואי, קלות יותר ומורכבות יותר. בין תופעות הלוואי הקלות יותר ניתן למצוא נפיחות באיזור הטיפול, כאבים ותחושת עייפות כבדה. כל אלו הן תופעות לוואי נפוצות ומוכרות, שאינן צריכות להדאיג אתכם.
באשר לתופעות לוואי חמורות יותר, חלק מהאנשים עלולים להתלונן על דימום או עלייה בחום הגוף. תחושות אלו הן יותר נדירות ופחות רצויות, ולכן במקרה ואתם נתקלים בהן לאחר טיפולים של שיקום הפה – יש לפנות לרופא המטפל באופן מידי על מנת לקבל פתרון לבעיה.

איך אפשר לזהות שאתם זקוקים לטיפולים שונים של שיקום הפה?

חלל הפה הוא חלל סופר רגיש, ולכן תופעות שמצריכות טיפולים של שיקום הפה הן תופעות שיביאו את האותות שלהן בצורה מאוד ברורה ומובהקת. להבדיל מכאבים אחרים בגוף, שבהם ניתן לחשוב שמדובר על כאב נקודתי וחולף, כאבים בחלל הפה בדרך כלל לא יהיו כאבים חולפים, והם יעידו על בעיה שיש למצוא לה פתרון שהוא מעבר לפתרון הזמן החולף.
כאבי שיניים יכולים לבוא לידי ביטוי בצורה ברורה בחיי היום יום שלכם, ולהקרין גם על איזורים נוספים כמו איזור הרקות, איזור הגרון, איזור הלחיים ועוד. נשמע מוגזם? ובכן, הפה הוא מעין נקודת מפגש בין כל האיזורים האלו, והוא מחובר אליהם בעצבים רגישים ועדינים. בדיוק בגלל הסיבה הזו, איזורים שקרובים אליו יושפעו גם הם מהכאבים, ויעידו על בעיה חמורה יותר מבעיה שחולפת מעצמה.

כאבים שלא בשגרה, אלא בזמן ביצוע פעולות

אנחנו משתמשים בפה שלנו הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים, גם שלא לשם לעיסה או דיבור. הפה הוא חלל שבו אנחנו משתמשים על מנת לנשום, על מנת להרטיב את השפתיים ועוד מגוון פעולות שאנחנו אפילו לא שמים לב שאנחנו עושים אותן. כל הפעולות האלו יכולות לחשוף בפנינו כאבים שיעידו על בעיות בחלל הפה, ולפעמים גם ביצוע של פעולות חיצוניות יוכלו להבליט את הכאבים.
למשל, פעולת צחצוח השיניים היא פעולה שמתבצעת באופן יום יומי על ידי כולנו, ובמהלכה יכולים להיחשף סממנים שיעידו על בעיות. כאבים או דימום, לדוגמה, הם תופעות שכיחות שמתרחשות בזמן שחלל הפה סובל מבעיות כאלו ואחרות, ובהתאם להן ניתן להסיק שיש לטפל בבעיה.

הסיבות להופעתן של בעיות שמצריכות טיפולים של שיקום הפה

לא לכל דבר יש סיבה, אבל הסיבות לבעיות שמתרחשות בחלל הפה הן סיבות משתנות שאפשר לשים עליהן את האצבע. חלל הפה הוא חלל שסגור ברוב הזמן, ומתרחשים בו תהליכים של הצטברות רוק, לדוגמה, והם תהליכים שעלולים להסתיים בבעיות חמורות שיצריכו טיפול. לצד התהליכים האלו, גם סיבות כמו חוסר היגיינה ושמירה על חלל הפה נקי ומטופח, סיבות מולדות כמו גנים בעייתיים בתחום השיניים והזנחה של בדיקות תקופתיות, יכולות לעמוד בתור סיבות שבגללן צצות בעיות בחלל הפה.

הימנעות משיקום הפה – לא הכל בידיים שלכם, אבל יש כמה דברים שתוכלו לעשות

אז נכון, בכל הקשור לסיבות כמו גנים אין לנו הרבה מה לעשות, אבל יש כמה צעדים שבכל אופן תוכלו לנקוט על מנת לצמצם את האפשרות להתפתחות בעיות בחלל הפה. שמירה על היגיינה על ידי צחצוח שיניים תכוף, בכמות של לפחות פעמיים ביום, יכולה לצמצם משמעותית את הסיכוי לפגיעות בשיניים, בחניכיים ועוד. בנוסף, שימוש בחוט דנטלי אחרי ארוחות, שטיפת הפה באמצעות מי פה והימנעות ממאכלים מתוקים בתדירות גבוהה יכולים כל אלו לסייע בשמירה על חלל הפה שלכם נקי ומטופח.

ומה עושים כשאין לנו אפשרות לסייע למצב הפה?

כשהעניינים לא בדיוק נמצאים בידיים שלכם, ואין כל ברירה אחרת לגשת לטיפולים של שיקום הפה, כדאי שתדעו לקראת מה אתם הולכים ומה התחום הזה בעצם כולל. תחת המטריה של שיקום הפה נכנסים טיפולים שיכולים להחזיר את הפה שלכם לקדמותו, ולאפשר לו לפעול בצורה התקינה שלו. סתימות בשיניים, למשל, יוכלו למנוע מהשן את הליך הרקבון שלה, ולאפשר לה לתפקד כשן בריאה שיכולה לסייע בלעיסת האוכל, לדוגמה.

הרפואה של המאה ה-21 היא ממש לא מה שהיה פעם

אם בעבר הרופאים היו צריכים להשתמש במגוון שיטות מאולתרות, שהיוו מקור כאבים גדול עבור המטופלים, הרי שהיום תחום הרפואה מציב בפני הרופאים מגוון אפשרויות מתקדמות ומפותחות על מנת לאפשר טיפול יעיל ואפקטיבי מצד אחד, ומצד שני לשמור על המטופל במצב שבו הוא כמה שפחות סובל.
לרשות הרופאים עומדים היום מגוון כלים, טיפולים ועזרים שיוכלו לסייע להם בכל שלבי שיקום הפה- ראשית בשלב אבחון הבעיה, שנית בשלב דרכי הפתרון שלה, שלישית בשלב הסקיצות שאותן ניתן יהיה להראות למטופל ורביעית בשלב הטיפול עצמו בפועל.

שיקום הפה – זה לא נגמר כאן

הטכנולוגיה לעולם לא מפסיקה להתפתח, ולכן תחום הרפואה לעולם לא שבע מחידושים ופיתוחים. לכן, בכל הנוגע בשיקום הפה, על אף המקום הנהדר שבו הוא נמצא היום, עם אין ספור אפשרויות טיפול חדשניות ומגוונות, תמיד יש עוד לאן לשאוף, וגם בשנים הקרובות צפויה לנו היכרות עם עוד אפשרויות שיהפכו את הטיפולים להרבה יותר פשוטים, יעילים ונטולי כאבים.

מה העלות של שיקום הפה?

ידוע ששיקום הפה וטיפולי שיניים בכלל הם מהטיפולים היותר יקרים בתחום הרפואה. מדובר כאן על תהליכים רפואיים שדורשים לא מעט פעולות על מנת להצליח ולהביא את הפה למצב שבו הוא יכול לתפקד כראוי, ולכן העלות של שיקום הפה גם היא מביאה איתה סכומים גבוהים. באופן כללי ניתן להגיד שהעלות של שיקום הפה תלויה לפי סוג הטיפול הספציפי, כאשר חלק מהטיפולים יביאו איתם עלויות נמוכות יותר כמו 3,000 ₪ עד 5,000 ₪, ואילו טיפולים אחרים יטפסו גם למחירים של בין 10,000 ₪ ל-20,000 ₪ ויותר.
עבור טיפולים מלאים של שיקום הפה הסכום גם יכול להגיע לבין 40,000 ₪ ל-75,000 ₪, בהתאם לצרכים של כל מטופל ומטופל.

האם שיקום הפה מיועד רק לאנשים מבוגרים?

באופן כללי, ניתן להגיד שאנשים מבוגרים הם הקהל שמתמודד עם הרבה יותר בעיות בחלל הפה. ככל שהאנשים הולכים ומתבגרים, כך השיניים שלהם הולכות והופכות פחות ופחות עמידות, כמו גם החניכיים שמתמודדות לעיתים עם נסיגה, ועוד. ככל שחלל הפה הופך מבוגר ורגיש יותר, כך נולד גם הצורך בשיקום הפה.
לעומת זאת, שיקום הפה, כאמור, לא נובע אך ורק מטעמים של "התיישנות החומר", אלא גם מטעמים מולדים כאלו ואחרים. הנקודה הזו הופכת את שיקום הפה לרלוונטי לא רק עבור מבוגרים, אלא גם עבור ילדים ונוער.

שיקום הפה אצל ילדים ונוער

לא מעט ילדים נולדים עם בעיות כאלו ואחרות שקשורות בחלל הפה. בחלק מהמקרים ניתן להבחין בבעיות עוד בגילאים צעירים, שבהם השיניים רק עושות את צעדיהן הראשונים אל עבר ההתפתחות, ובחלק אחר מהמקרים ניתן יהיה להבחין בבעיות בגילאים בוגרים יותר, שבהם שיני החלב מתחלפות בשיניים קבועות.
על מנת לאבחן את בעיות, הן בגיל צעיר והן בגיל בוגר יותר, כדאי להקפיד על ביקור אצל רופא השיניים, שיוכל להצביע על דברים שנראים לו חריגים, ובהתאם להתאים טיפולים ופתרונות הולמים לכל בעיה.

כל הסיבות למה לא כדאי להתמהמה עם שיקום הפה

בכל מה שקשור בטיפולים של שיקום הפה, אין להתמהמה ולו רגע אחד. מדובר כאן על בעיות שבראש ובראשונה גורמות לכם סבל וכאבים, כאלו שחבל להיגרר איתם לאורך זמן. מעבר לזה, כל עיכוב בפתרון הבעיה עלול להפוך אותה לחמורה יותר, מה שיוביל גם לכאבים גדולים יותר וגם להוצאה כלכלית גבוהה יותר. אם כן, במידה ואתם זקוקים לטיפולי שיקום הפה מכל סוג, מומלץ להזדרז עם העניין הזה עד כמה שאפשר. רפואה שלמה!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

בחור נוגע לעצמו ברחי בגלל כאבים בשיניים
שיקום הפה

כאבי שיניים

יש כל מיני סוגים של כאבים שאיתם אנחנו נאלצים להתמודד לאורך החיים, אך ללא ספק אחד מסוגי הכאבים החזקים ביותר הם כאבי שיניים. כאבי שיניים

קרא עוד »
רופאה יושבת בקליניקה
שיקום הפה

עששת – כיצד מטפלים?

היא אחת מהבעיות הנפוצות ביותר בתחום רפואת השיניים, כבר מגיל קטן מזהירים אותנו מפניה, והיא עלולה להתפתח גם בלי שתעשו שום דבר מיוחד. היא גורמת

קרא עוד »
בחור נמצא בטיפול שיניים על ידי רופא שיניים
שיקום הפה

סתימות בשיניים

אנחנו בטוחים שיצא לכם, לפחות פעם אחת, לחוות בעצמכם או לשמוע על מישהו שהיה זקוק לסתימות בשיניים. סתימות בשיניים נחשבות לאחד מהפתרונות הכי נפוצים לבעיות

קרא עוד »
צילום דיגיטלי של חלל הפה
שיקום הפה

צילומי רנטגן דיגיטליים

בעבר חשבנו לעצמנו על כמות הקרינה הנלווית לצילומי רנטגן ומיד נרתענו לאחור. כן, גם אם היו כל מיני טיפולים שלא הותירו לנו ברירה אחרת אלא

קרא עוד »
בחורה מקבלת טיפול שיניים
שיקום הפה

כתר לשיניים – סוגים

עולם רפואת השיניים הולך ומתפתח עוד ועוד עם השנים, ומדי כמה זמן אפשרויות חדשות מצטרפות אל התחומים השונים שקשורים אליו. בכל הנוגע לכתר לשיניים, קיימים

קרא עוד »
בחורה מקבלת טיפול שיניים
שיקום הפה

כתר שיניים זירקוניה

כתר שיניים זירקוניה הוא סוג של פנינה בעולם של הכתרים השונים. אם בעבר כתר שיניים היה מגיע בתצורה אחת, הרי שהיום כתר שיניים יכול להגיע

קרא עוד »
בחורה באמצע טיפול לחורים בשיניים
שיקום הפה

חורים בשיניים

מבין המטרדים הגדולים ביותר שיכולים להיות בחלל הפה, נמצאים גם חורים בשיניים. חורים בשיניים נוצרים בעקבות התפתחות של עששת, והם מאפיינים גם את הגילאים הצעירים

קרא עוד »
מגזין בי דנטל
הבית האינטרנטי שלכם לכל הקשור
לכלל טיפולי השיניים בישראל.
מגזין מידע אינפורמטיבי ואובייקטיבי לגולש.
הצטרפו למאות מטופלים מרוצים שזכו לטיפולי שיניים אצל הרופאים שלנו במחירים מיוחדים.
פגישת ייעוץ/שיחת ייעוץ *ללא עלות*
פנו למרפאה מובילה באיזורכם:
השאירו פרטים להתייעצות ללא עלות
(הפרטים יועברו למרפאה רלוונטית באיזור מגוריכם ולבחירת הטיפול שלכם)