שיניים תותבות

שיניים תותבות

חלק מאיתנו נפגשו איתן באופן אישי, חלק מאיתנו מכירים אותן מהסבים והסבתות שלנו, וחלק מאיתנו רק שמעו עליהן סיפורים אבל אף פעם לא נפגשו איתן פנים מול פנים. שיניים תותבות הן חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו היום, ותחום רפואת השיניים עושה כל מאמץ על מנת לפתח אותן ולהפוך אותן להרבה יותר משוכללות ומתוחכמות עם הזמן. אנחנו יודעים שאולי זה נשמע לכם כרגע כאילו זה רחוק מכם שנות אור, אבל יש מידע על שיניים תותבות ששווה שיהיה לכם בלי קשר למרחק הזמן. אז מה חשוב שתדעו על שיניים תותבות? כל הפרטים כאן למטה.

מהן שיניים תותבות?

אז בואו נתחיל מהבסיס של הבסיס, והוא להבין מהן שיניים תותבות. שיניים תותבות הן למעשה התחליף האולטימטיבי לשיניים הטבעיות שלנו. השיניים הטבעיות שנמצאות בחלל הפה שלנו הן אמנם נהדרות, אבל עם הזמן ובהתאם למצבים בריאותיים כאלו ואחרים הן הולכות ועוברות שינויים. בחלק מהמקרים השינויים האלו הם לא משמעותיים עד כדי הוצאת השיניים מכלל תפקוד, אולם במקרים אחרים מדובר על שינויים שיכולים להוביל לכדי אובדן השן, עקירתה או נפילתה באופן טבעי. במקרים שכאלו, שיניים תותבות הן הפתרון הטוב ביותר שעומד בפניכם, שיוכל לדאוג לכך שתוכלו לבצע כל פעולה שביצעתם עד היום, בדיוק באותו האופן.

את מי משמשות שיניים תותבות ואיך מגיעים למצב שיש בהן צורך?

נהוג לחשוב ששיניים תותבות הן פתרון שעומד אך ורק בפני אנשים קשישים. כן, הגיל השלישי מביא איתו כל מיני מאפיינים בריאותיים כאלו ואחרים, וכחלק מהם אפשר להבחין בשינוי משמעותי גם בכל הנוגע לשיניים הטבעיות ולתפקודן. אז נכון, אנשים מבוגרים הם אכן אחת מאוכלוסיות היעד שמשתמשות באופן קבוע בשיניים תותבות, אבל בואו נגלה לכם סוד קטן – זו ממש לא האוכלוסיה היחידה שמשתמשת בהן.
לא מעט אנשים חולים, גם אם הם אינם שייכים לאוכלוסיית הגיל השלישי, מוצאים את עצמם נעזרים בשיניים תותבות. מחלות קשות שגורמות לאובדן השיניים, להיחלשותן או למצב בריאותי לא תקין שלהן שמשבית אותן מכל פעולה, מובילות לכדי התקנת שיניים תותבות אצל אותם האנשים. בנוסף, יש אנשים שנאלצים להתמודד עם אובדן שיניים בעקבות מכה חזקה, למשל, או עששת שהובילה לכדי עקירה, וגם אותם אנשים יכולים להיעזר בשיניים תותבות, שיכולות להוות תחליף מלא של כל סט השיניים, או להוות תחליף ספציפי ויעיל לשן בודדת אחת או יותר.

שיניים תותבות – כל הדרכים לחיוך רחב ולהתנהלות רגילה לחלוטין

שיניים תותבות, אם כן, מאפשרות לאנשים שמשתמשים בהן להתנהל בצורה תקינה לגמרי בעולם. בין אם אתם מודעים לכך ובין אם לא, סט השיניים שלנו משמש אותנו לביצוע מגוון פעולות בחלל הפה, כאשר בין הבולטות ביניהן נמצאות פעולות כמו אכילה, לעיסה או דיבור. מעבר לשימוש התקין ששיניים תותבות מאפשרות לנו לבצע בחלל הפה שלנו, מדובר כאן גם על מראה אסתטי, שהוא לא פחות חשוב. הסתובבות בעולם עם חלל פה חסר שיניים היא הסתובבות שהיא מקור לבושה ולמבוכה עבור אנשים רבים, ולכן שיניים תותבות הן הפתרון המושלם במובן הזה.
מעבר לכל אלו, קיים כמובן גם המענה הבריאותי שאותו יכולות לספק שיניים תותבות בקלות. ברגע שאדם מסוים סובל מאובדן שיניים, הרקמות העדינות שמסביב לשיניים, הידועות גם בשמן – חניכיים, נותרות חשופות ועלולות להינזק מחדירת חיידקים שונים בכמויות גדולות. הצבת שיניים תותבות במקום החשוף, יכולה למנוע את אותה חדירה של חיידקים, ולהסיר כל סכנה שכרוכה בהתפתחות דלקות ומחלות נוספות בחניכיים ובחלל הפה בכלל.

סוגי שיניים תותבות

שיניים תותבות היום הן מטריה רחבה שכוללת תחתיה לא מעט סוגים של שיניים תותבות. על מנת להכיר באופן מקיף את הנושא של שיניים תותבות, כדאי להכיר כמה מבין הסוגים הבולטים ביותר של שיניים תותבות. אז הסוג הראשון שנדבר עליו הוא שיניים תותבות קבועות. מדובר כאן על סוג נפוץ במיוחד, שמשמש את מגוון האוכלוסיות השונות. שיניים תותבות קבועות הן שיניים תותבות שאינן נשלפות ממקומן, אלא מלוות את המטופל בכל רגע ורגע ביום. שיניים תותבות קבועות מותקנות על ידי רופא שיניים מומחה, והן מותאמות לחלל פיו של המטופל באופן אישי, על ידי מדידות וטיפולים מקדימים וארוכי טווח. לפעמים, עד שהמטופל מקבל שיניים תותבות קבועות, הוא נעזר בשיניים תותבות זמניות, על מנת להצליח ולתפקד באופן תקין.
הסוג השני של שיניים תותבות הוא שיניים תותבות נשלפות. מדובר כאן על שיניים תותבות שאותן יכול המטופל לשלוף בזמנים שבהם אין לו כל צורך בהן, כמו לדוגמה זמני הלילה, שבהם המטופל הולך לישון. סוג שיניים תותבות זה הוא סוג שפחות מועדף על רופאי השיניים, היות והוא לא מתקבע באופן קבוע בחלל הפה שלו, ולכן עלול לגרום לתזוזות ולחוסר נוחות מסוים בזמן השימוש בו. מה שכן, לפעמים בשל מצבים רפואיים מסויימים של היחלשות עצם הלסת, מצב שרווח במיוחד בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי, אין מנוס אלא לעשות שימוש בשיניים תותבות נשלפות.

סוג נוסף של שיניים תותבות – שיניים תותבות זמניות

סוג נוסף של שיניים תותבות הוא שיניים תותבות זמניות. הזכרנו אותן קודם בקצרה, ומדובר כאן בסוג של שיניים תותבות שבדרך כלל משמש לזמני מעבר בין מצבים שבהם המטופל סובל ממחסור בשיניים, ועד מצבים שבהם הוא מקבל את השיניים התותבות הקבועות שלו.

שיניים תותבות על שתלים – יש דבר כזה?

שיניים תותבות על שתלים הוא בהחלט אחד מהסוגים של שיניים תותבות. שיניים תותבות על שתלים הן שיניים תותבות שהליך ההתקנה שלהם דומה מאוד להליך ההתקנה של כתרים שמותקנים על גבי שתלים, ובמסגרתו מותקנים בחלל פיו של המטופל שתלים, בדרך כלל מחומר הטיטניום, שעל גביהם ניתן להתקין שיניים תותבות קבועות.

שמירה על שיניים תותבות – לא פחות קריטית וחשובה משמירה על שיניים טבעיות

כל השנים התרגלנו לשמוע את רופאי השיניים מספרים לנו עד כמה חשובה השמירה על היגיינת הפה, אך מעולם לא שמענו אותם מייעצים לנו בכל הנוגע לשמירה על שיניים תותבות. זה הזמן לספר לכם, שממש כמו שהייתם רגילים לצחצח שיניים כמה פעמים מדי יום, להעביר חוט דנטלי בין השיניים על מנת לסלק את שאריות המזון שנותרו בהן, ולשטוף את הפה באמצעות מי פה יעודיים, כך גם קיימות לא מעט דרכים לשמור על שיניים תותבות במצב היגייני ותקין, כך שהן יוכלו ללוות אתכם למשך שנים ארוכות.
קיימים היום כל מיני חומרים ייעודיים לשמירה על שיניים תותבות, הן בתצורות של צחצוח שיניים ייחודי והן בתצורות של שמירה על שיניים תותבות כאשר הן אינן בשימושו של המטופל, אלא נמצאות מחוץ לפיו. שמירה דקדקנית על שיניים תותבות יכולה להפוך אותן ליעילות מאוד לטווח הארוך, דבר שיכול לחסוך לכם הוצאות כספיות כבדות במיוחד.

מה קורה למי שלא שומר כמו שצריך על שיניים תותבות?

הימנעות משמירה הדוקה על שיניים תותבות עלולה להוביל להיווצרות של סדקים ושברים על גבי שיניים תותבות, כמו גם להתיישנות החומר שממנו הן עשויות. פעולות אלו עלולות להוביל לכדי הצורך בחידוש שיניים תותבות, ובמקרים חמורים יותר אף בהחלפתן כליל. מדובר כאן על הוצאות כלכליות שלא עומדות על עשרות שקלים בלבד, בלשון המעטה, ולכן כדאי להימנע מהעניין הזה.

האם שיניים תותבות באמת יכולות לתפקד בתור שיניים יעילות?

נשאלת השאלה הלגיטימית האם תחליף בצורת שיניים תותבות הוא באמת אפקטיבי כמו השיניים הטבעיות שלנו, ועל השאלה הזו אפשר לענות היום פה אחד את התשובה – בהחלט כן! עם השנים, רפואת השיניים שמה יותר ויותר דגש על פיתוח הנושא של שיניים תותבות, עד כדי הגעה למצב שהיום הן בעלות מראה סופר דומה, שלא לומר זהה, לשיניים טבעיות, ומעבר לזה – הן עשויות היום מחומרים עמידים שיכולים להתמודד עם סוגי מזונות שונים, ולשמש ממש משל היו הן שיניים טבעיות.

שיניים תותבות – סט שלם של שיניים, שיניים בודדות, כל אחד לפי הצורך שלו

כשאנחנו חושבים על שיניים תותבות, המחשבה האוטומטית שלנו הולכת לכיוון של סט שיניים תותבות מלא. אז נכון, במיוחד בקרב האוכלוסיה של הגיל השלישי שיניים תותבות נפוצות בתור סט שיניים מלא, אבל חשוב לדעת ששיניים תותבות יכולות להגיע גם בצורה של שיניים בודדות, לפי הצורך של המטופל. חלק מהאנשים, כמו שהזכרנו קודם לכן, סובלים מאובדן של שן אחת או שתיים בלבד, ושיניים תותבות בהחלט יכולות להיות רלוונטיות במקרה הזה, ולתפוס את מקומן של השיניים הטבעיות שאבדו.

שיניים תותבות בעבר לעומת שיניים תותבות היום

שיניים תותבות בעבר היו עשויות מחומרים שונים כמו שיני היפופוטם, שנהב ועוד. בנוסף, המסגרת שלהן היתה עשויה ממתכת, אלומיניום או חרסינה, ואיך לומר בעדינות – המראה שלהן לא בדיוק יכל היה לתפקד בתור מראה אסתטי זהה למראה של שיניים טבעיות. לעומת זאת, היום נעשה שימוש בחומרים שמנסים להידמות עד כמה שניתן לשינים טבעיות, כמו חומר האקריל לדוגמה, וחומרים בהירים אחרים בגוונים של ורוד ולבן, ולכן אין מקום להשוות בין הנראות והתפקוד של שיניים תותבות בעבר לעומת הנראות והתפקוד של שיניים תותבות היום.

להסתובב עם חלל פה חסר בשיניים? תשכחו מזה

במידה ואתם עוד מתלבטים אם כדאי לכם לבחור בשיניים תותבות או לא, דעו לכם שמדובר היום בפתרון שהוא לא פחות ולא יותר ממושלם. ההליך אמנם ידרוש מכם להגיע למספר טיפולים, בדיקות והתאמות, וייתכן שהוא יתפרש על פני כמה וכמה שבועות, אבל התוצאה בהחלט שווה את זה, ותחסוך מכם מבוכה גדולה או התנהלות לא טבעית של חיוכים צנועים ומוקטנים, או אכילה ודיבור מוקפדים שעושים השתדלות אין סופית לחשוף כמה שפחות מפנים חלל הפה שלכם.

שיניים תותבות לא עושים אצל כל אחד

אחד הדברים שהכי חשוב לזכור בהקשר של שיניים תותבות הוא שמדובר על עניין סופר רציני, ולכן הבחירה בטכנאי שייצר לכם אותן היא בחירה מאוד משמעותית וחשובה. קיימים כל מיני טכנאים לשיניים תותבות, אבל על מנת שתוכלו להבטיח שמדובר על שיניים תותבות איכותיות שיוכלו לשמש אתכם למשך שנים ארוכות, תצטרכו להקדיש לעניין הזה קצת אנרגיה ומחקר מקדים.
בדקו את הטכנאי על פי מדדים של מחיר, איכות, שירותיות, המלצות, וותק וניסיון, ואל תתפשרו על אף אחד מהם. ככל שתבחרו בטכנאי מקצועי יותר, כך תוכלו להנות משיניים תותבות שיתאימו לכם בול.

זה הזמן שלכם להנות משיניים תותבות – אז קדימה, אל תתמהמהו

במקום להמשיך ולסבול מחלל פה חסר בשיניים, קבעו עוד היום תור לרופא השיניים שלכם לשם התאמות ומדידות לקראת התקנת שיניים תותבות. מאחלים לכם בריאות שלמה!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שיניים תותבות

תיקון שיניים תותבות

אין דבר מדכא יותר מאשר להתחדש במוצר או אלמנט חדש שמשמש אותנו בחיי היום יום שלנו, ולגלות ביום אחד שהוא נפגם מסיבה כזו או אחרת.

קרא עוד »
שיניים תותבות

תותבות קבועות

חלל הפה שלנו מזמן לנו לא מעט חוויות לאורך החיים. כן, כולנו נצטרך לעבור ברגע כזה או אחר טיפולי שיניים מכל מיני סוגים, והדבר הולך

קרא עוד »
שיניים תותבות

תותבות על גבי שתלים

כאשר אנחנו הולכים ומתבגרים עד כדי הגעה לגיל השלישי, אנחנו מתמודדים לראשונה עם כל מיני בעיות שמעולם לא היינו צריכים להתמודד איתן בעבר. הגיל השלישי

קרא עוד »
שיניים תותבות

שיניים תותבות מול זמניות

כל מי שמגיע לשלב שבו הוא צריך להיעזר בשיניים תותבות, מכיר את ההתלבטות הגדולה שנלווית לעניין הזה: שיניים תותבות מול זמניות. תחום רפואת השיניים מביא

קרא עוד »
שיניים תותבות

סוגי שיניים תותבות

שיניים תותבות הן פתרון יעיל במיוחד, לא רק בשנים האחרונות, אלא מאז ההתפתחות הראשונית ביותר של תחום רפואת השיניים. אם בעבר הצורך לשיניים תותבות היה

קרא עוד »
שיניים תותבות

מחירים של שיניים תותבות

שיניים תותבות אולי לא היו עניין נפוץ בעבר, אבל היום הן לא פוסחות כמעט על אף אחד מאיתנו. בין אם אתם כבר משתמשים בשיניים תותבות

קרא עוד »
שיניים תותבות

חידוש שיניים תותבות

בוודאי יצא לכם לראות לא פעם אנשים מבוגרים אשר סט השיניים שלהם מצוחצח ותקין להפליא. המחשבה על כך הפתיעה אתכם, ותמיד תהיתם לעצמכם כיצד אותם

קרא עוד »
מגזין בי דנטל
הבית האינטרנטי שלכם לכל הקשור
לכלל טיפולי השיניים בישראל.
מגזין מידע אינפורמטיבי ואובייקטיבי לגולש.
הצטרפו למאות מטופלים מרוצים שזכו לטיפולי שיניים אצל הרופאים שלנו במחירים מיוחדים.
פגישת ייעוץ/שיחת ייעוץ *ללא עלות*
פנו למרפאה מובילה באיזורכם:
השאירו פרטים להתייעצות ללא עלות
(הפרטים יועברו למרפאה רלוונטית באיזור מגוריכם ולבחירת הטיפול שלכם)