צילומי רנטגן דיגיטליים

צילומי רנטגן דיגיטליים

זמן קריאה משוער: 3 דקות
צילום דיגיטלי של חלל הפה
תוכן עניינים

בעבר חשבנו לעצמנו על כמות הקרינה הנלווית לצילומי רנטגן ומיד נרתענו לאחור. כן, גם אם היו כל מיני טיפולים שלא הותירו לנו ברירה אחרת אלא לבצע צילומי רנטגן, היינו מנסים לעשות את כל מה שאנחנו יכולים על מנת להימנע מהם, או על מנת לעכב את העניין הזה עד כמה שניתן. רמות הקרינה של צילומי רנטגן הן אכן רמות גבוהות ביותר, ומתוך ההבנה של החסרונות הגדולים האלו, שגורמים להרבה אנשים פשוט לא להגיע ולבצע את הצילומים שהם צריכים, נעשה ניסיון גדול לפתח שיטות אחרות שיפחיתו את רמות הקרינה.

היום האלטרנטיבה הקיימת היא של צילומי רנטגן דיגיטליים, והיא אלטרנטיבה לא פחות ממהפכנית בעולם של רפואת השיניים. אז מה חשוב שתדעו על צילומי רנטגן דיגיטליים? כל המידע כאן למטה.

צילומי רנטגן דיגיטליים – גימיק חולף מן העולם או דבר שהגיע כדי להישאר?

לפעמים אנחנו שומעים על כל מיני אלטרנטיבות כאלו ואחרות שנולדות אל העולם, ונמנעים מלהצמיד אליהם מיד ציונים או ביקורות. חלק מהדברים האלו מוצאים את עצמם מהר מאוד מחוץ לשוק, כי הם פשוט לא ממש אטרקטיבים כמו שחשבנו שהם יהיו. לעומת זאת, כאשר מדברים על צילומי רנטגן דיגיטליים, הסיפור הוא שונה בתכלית.

צילומי רנטגן דיגיטליים מביאים איתם כל מיני יתרונות סופר יעילים, כמו הפחתת כמות הקרינה לכדי עשירית מזו שצילומי רנטגן רגילים היו מביאים איתם. לפני שנגיע לכל יתר היתרונות, אין ספק שכבר עכשיו מדובר על יתרון שזוקף לזכות צילומי רנטגן דיגיטליים כמה וכמה נקודות זכות.

צילומי רנטגן דיגיטליים – לא צריך כאן שקפים ותאורה

צילומי רנטגן בעבר היו מתקבלים בדמות צילומים שעל מנת לפענח אותם יש לעשות שימוש בשקפים ובתאורה ספציפית, על מנת להצליח ולהסיק את כל הנתונים החשובים לגבי הצילום. לעומת זאת, צילומי רנטגן דיגיטליים עובדים בצורה שונה והרבה יותר יעילה: במקום להשתמש בשקפים ובתאורה, נעשה כאן שימוש בצילומים שעוברים באופן אוטומטי למחשב.

על ידי שימוש בהצגת ממצאי הצילום על גבי המחשב, אפשר להיעזר בפונקציות כמו הגדלה וחידוד הצילום, כך שיוכלו להיות מוסקים נתונים הרבה יותר מדויקים, שיובילו, בהתאם, לטיפול הרבה יותר הולם ונכון לכל מטופל ומטופל.

מתי נעשה שימוש בצילומי רנטגן דיגיטליים ומתי הם יכולים להיות רלוונטים ושימושיים?

צילומי רנטגן דיגיטליים יכולים לעזור לרופאים לאבחן מגוון בעיות, כמו בעיות שיניים, בעיות חניכיים, ריקבון שנמצא בין השיניים, גידולים שונים – הן גידולים סרטניים והן גידולים שאינם סרטניים, בעיות בעצם הלסת ועוד. ככל שצילומי רנטגן דיגיטליים נעשים בשלב מוקדם יותר, כך ניתן להבטיח אבחון מהיר וטיפול הרבה יותר פשוט, נוח וגם זול יותר מבחינה כלכלית.

איך מתבצעים צילומי רנטגן דיגיטליים?

על מנת לבצע צילומי רנטגן דיגיטליים, נעשה שימוש בחיישן אלקטרוני, שבעצם תופס את מקומה של שיטת צילום הרנטגן המסורתית. החיישן מעביר באופן אוטומטי את התמונות שמתקבלות מהצילום אל המחשב, בו יכול להיעשות שלב המחקר והאבחון.

כל היתרונות של צילומי רנטגן דיגיטליים – אפילו אתם לא תאמינו עד כמה הם רבים!

כחלק מהיתרונות של צילומי רנטגן דיגיטליים, הזכרנו את נושא צמצום הקרינה לכדי כמות מינימלית ביותר, כמו גם את אפשרות האבחון המקצועית יותר והמדויקת יותר. מעבר לכל אלו, קיימים עוד יתרונות שכדאי להכיר. ברגע שמטופל מסוים מעוניין לראות את הצילומים, ניתן להציג לו אותם בקלות דרך המחשב. העניין הזה רלוונטי גם למצבים שבהם רופא השיניים המטפל מעוניין להתייעץ עם רופא שיניים נוסף באשר לתצלומים.

כמו כן, מדובר כאן על הליך הרבה יותר אקולוגי. אם בעבר צילומי רנטגן רגילים הצריכו עיבוד כימי שכולל גם לא מעט פסולת וכימיקלים, הרי שצילומי רנטגן דיגיטליים לא עושים שימוש בכל עיבוד או פסולת כאלו או אחרים, אלא הם פשוט עוברים ישירות מהפה של המטופל למחשב – וזאת כל התורה.

עוד יתרונות של צילומי רנטגן דיגיטליים

צילומי רנטגן דיגיטליים מאפשרים, מעבר לגישה הנוחה לרופא השיניים, גם "משחק" עם הצילומים. מעבר להגדלת או הקטנה של התמונה, אפשר בהחלט להתמקד באיזורים הרבה יותר נקודתיים בה, וכן להשתמש בה על מנת להשוות בין הצילומים הנוכחיים לבין צילומים אחרים שהתקבלו מחלל פיו של המטופל. עצם ההשוואה המדויקת יכולה להוביל להסקת מסקנות שחשובה להליך הטיפול.

נוסף על כל אלו, צילומי רנטגן דיגיטליים מאוחסנים על גבי המחשב, ניתן לשתף אותם בקלות וכמובן לגבות אותם. כל אלו מצמצמים את הסיכוי שהצילומים שהתקבלו יוכלו להיעלם או להיאבד.

צילומי רנטגן דיגיטליים – לא עושים בכל מחיר

לעיתים לא יהיה מנוס מלבצע צילומי רנטגן דיגיטליים, אך לפעמים רופאי השיניים דווקא יבחרו להימנע מהם. ההחלטה לגבי ביצוע או אי ביצוע צילומי רנטגן דיגיטליים תתקבל בהתאם למאפיינים האישיים של כל מטופל ומטופל, מאפיינים כמו בריאות חלל הפה, גיל, מצב רפואי ועוד. אמנם צילומי רנטגן דיגיטליים מביאים איתם רמות סיכון נמוכות יותר מצילומי רנטגן רגילים בעבר, אולם הם עדיין מביאים איתם כל מיני סיכונים שצריך לקחת בחשבון, ולמזער נזקים בקרב המטופלים.

לפיכך, צילומי רנטגן דיגיטליים יש לעשות אך ורק על פי המלצתו של רופא השיניים שלכם, תוך שהוא לוקח בחשבון את כל הדברים הרלוונטים עבורכם באופן אישי. שמרו על הבריאות, הקפידו על היגיינת הפה שלכם, וטפלו בעצמכם ככל שתצטרכו!

אהבתם? שתפו את המאמר עם חברים >>
Facebook
Twitter
Email
מגזין בי דנטל - BeDental
מגזין בי דנטל - BeDental

בי דנטל הינו פורטל מידע אינפורמטיבי ואובייקטיבי לגולש, בכדי שהגולשים בו יוכלו לצרוך מידע עיוני וללא אינטרסים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
השאירו פרטים להתייעצות ללא עלות
(הפרטים יועברו למרפאה רלוונטית באיזור מגוריכם ולבחירת הטיפול שלכם)