סתימות בשיניים

סתימות בשיניים

זמן קריאה משוער: 3 דקות
בחור נמצא בטיפול שיניים על ידי רופא שיניים
תוכן עניינים

אנחנו בטוחים שיצא לכם, לפחות פעם אחת, לחוות בעצמכם או לשמוע על מישהו שהיה זקוק לסתימות בשיניים. סתימות בשיניים נחשבות לאחד מהפתרונות הכי נפוצים לבעיות בשיניים, והן יעילות במגוון מצבים שונים. היות והעולם של סתימות בשיניים הוא עולם רחב מאוד, עם מגוון רחב של אפשרויות, החלטנו להרים את הכפפה ולספר לכם עוד כמה פרטים שלא בטוח ידעתם עליהן. אז קדימה, היכרות עם סתימות בשיניים – בואו נתחיל!

סתימות בשיניים – מתי עושים אותן ולמה הן עוזרות?

סתימות בשיניים הן פתרון יעיל לעששת בשיניים. ברגע שהעששת פוגעת בשן, הן מבחינה חיצונית והן מבחינה פנימית, היא גורמת לה לתפקד באופן פחות יעיל ולמעשה לאבד מיכולותיה. סתימות בשיניים באות במטרה להסיר את העששת מהשן, לנקות את השן ולהציב את הסתימה בתור גורם שיאטום את החור שנוצר מהעששת.

סתימות בשיניים הן הגורם שבזכותו יכולה השן הפגועה לחזור לתפקודה התקין, היות והיא גם סותמת את החור הקיים, וגם מונעת מהעששת לפגוע בה בשנית.

סתימות בשיניים – טיפול שמיועד רק למבוגרים?

אנשים מבוגרים רבים מסתובבים בעולם עם סתימות בשיניים. חלק מהאנשים היו צריכים, לשמחתם, רק סתימה אחת או שתיים, ואילו אחרים נושאים עמם גם כמויות של 7 סתימות ויותר. סתימות בשיניים, אם כן, הן נפוצות מאוד בעולמם של המבוגרים, אך לא רק.

כבר מגיל ילדות השיניים צומחות בפה שלנו, ולכן סתימות בשיניים הן פתרון נפוץ גם בקרב ילדים ונוער. מרגע ששיני החלב מתחלפות בשיניים קבועות, יש צורך להקפיד אפילו יותר על צורתן ועל הניקיון שלהן, אך עם כל המאמצים – לפעמים אין מנוס מלבצע סתימות בשיניים בשיניים הקבועות.

סוגים של סתימות בשיניים

סתימות בשיניים בעבר היו תחום קטן ומצומצם, שהביא איתו אפשרות אחת בלבד – סתימה כסופה. עם השנים הבין תחום הרפואה שהסתימה הכסופה מהווה מקור לבושה עבור אנשים רבים, שכן צבעה הכסוף אינו משתלב עם צבען של השיניים – הצבע הלבן. בדיוק בגלל הסיבה הזו, עם השנים הלך והתפתח התחום של סתימות בשיניים, עד כדי כך שהיום ניתן לבחור בין כמה סוגים שונים של סתימות בשיניים, שכל אחד ואחד מהם מביא איתו את היתרונות והחסרונות שלו:

  1. הסתימה הכסופה, הקלאסית – סתימה שהיתה נפוצה יותר בעבר, בעקבות המחיר הזול שלה והעמידות רבת השנים שלה. כיום קיימים לה תחליפים שנוגעים בדיוק בנקודת התורפה שלה – צבעה הכהה.
  2. סתימת פלסטיק – מדובר על סוג סתימה שמומלץ בעיקר לסתימות קטנות וקדמיות. מדובר על סתימה שמתפקדת באופן יעיל לטווח זמן קצר יחסית של בין 3 ל-10 שנים בלבד, ושצבעה עלול להשתנות בהתאם למשקאות כמו תה או קפה, ושימוש בסיגריות.
  3. סתימת חרסינה – מדובר כאן על סתימה עם אפשרויות מתקדמות מאוד, כמו התאמת צבעה לצבע השן. צבעה אינה מושפע ממשקאות או סיגריות, והיא ידועה בתור סוג סתימה יקר יחסית.
  4. סתימה מזהב – סתימה זו ידועה בתור הסתימה המומלצת ביותר מבחינת טיבה, אך לצד זה היא מהווה את הסתימה היקרה ביותר מבין כל סוגי הסתימות. סתימה זו מוזמנת באופן אישי עבור כל מטופל ומטופל, ונדרשים מספר ביקורים אצל הרופא המטפל על מנת להתקינה כהלכה.

סתימות בשיניים – במה כרוך התהליך?

התהליך של התקנת סתימות בשיניים הוא תהליך פשוט שלא לוקח זמן רב. מרבית הסתימות בשיניים מותקנות לאחר הרדמה מקומית של המטופל, אך מטופלים מסויימים בוחרים לבצע את ההתקנה ללא ההרדמה. בשלב הראשון תנוקה השן שעליה מיועדת התקנת הסתימה. היא תנוקה משאריות מזון ומעששת, כך שתוכל להתמקם עליה הסתימה באופן יעיל. לאחר מכן, בהתאם לסוג הסתימה הנבחר, תתבצע ההתקנה עצמה.

מה המחיר של סתימות בשיניים?

המחיר של סתימות בשיניים הוא מחיר שישתנה בהתאם לכמה גורמים כמו סוג הסתימה הנבחר, מרפאת השיניים המטפלת, סתימה שמתבצעת במסגרת טיפול פרטי, היקף ביטוח הבריאות ועוד. כאשר מדברים על ביטוחי בריאות מקסימליים, המחיר עבור סתימות בשיניים יעמוד בדרך כלל על בין 23 ₪ ל-232 ₪, אך בסוגי ביטוחים פחות מקיפים המחיר גם יכול להגיע לטווחים גבוהים יותר של בין 180 ₪ ל-500 ₪.

סתימות בשיניים – לפעמים כבר מאוחר מדי בשבילן

במידה ולא תגשו לטיפול אצל רופא השיניים, הפתרון של סתימות בשיניים עלול כבר להיות לא רלוונטי. בכל הנוגע לכאבי שיניים וחשש שמא מתרחש בהן עניין שמצריך טיפול, אין להתעכב או להתמהמה, מהסיבה הפשוטה שפתרונות קלים ופשוטים עלולים להפוך, בדיוק כמו סתימות בשיניים, ללא יעילים עוד.

ככל שתקדימו לאבחן ולטפל בבעיה, כך תגדילו את הסיכוי שסתימות בשיניים יוכלו להיות יעילות לפתרונה.

האם אפשר להימנע מסתימות בשיניים?

לפעמים אין אפשרות להימנע מסתימות בשיניים, בעקבות התנהלות לקויה שהביאה לצורך בהן. לצד זה, כדאי לדעת כיצד ניתן להימנע מהפעם הבאה. צחצוח שיניים תדיר, שימוש בחוט דנטלי לאחר הצחצוח ואחרי ארוחות, ושילוב של מי פה לשמירה על היגיינת הפה יכולים, כל אלו, לצמצם את האפשרות שתצטרכו התקנה של סתימות בשיניים.

סתימות בשיניים – לדעת איפה לעשות אותן

סתימות בשיניים כדאי לעשות אצל רופא שיניים שאתם סומכים עליו ובוטחים בו. ככל שתרגישו יותר בנוח בזמן הטיפול, וככל שתקבלו יותר המלצות על הרופא המטפל – כך תוכלו להבטיח שהתקנת הסתימות בשיניים יעברו בשלום ובצורה יעילה. בהצלחה!

אהבתם? שתפו את המאמר עם חברים >>
Facebook
Twitter
Email
מגזין בי דנטל - BeDental
מגזין בי דנטל - BeDental

בי דנטל הינו פורטל מידע אינפורמטיבי ואובייקטיבי לגולש, בכדי שהגולשים בו יוכלו לצרוך מידע עיוני וללא אינטרסים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
השאירו פרטים להתייעצות ללא עלות
(הפרטים יועברו למרפאה רלוונטית באיזור מגוריכם ולבחירת הטיפול שלכם)