נסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים

זמן קריאה משוער: 3 דקות
בחורה באמצע טיפול שיניים
תוכן עניינים

רפואת השיניים היא אחד מהתחומים הענפים ביותר בעולם הרפואה. היות וחלל הפה שלנו הוא איזור עדין ורגיש, הכולל כמה וכמה איברים שמצריכים התייחסות סופר ספציפית והדוקה, הסיכוי שכל אחד ואחת מאיתנו יאלצו להתמודד עם בעיות רפואיות הקשורות אליו הוא גדול במיוחד. אחת הבעיות הנפוצות ביותר בעולם רפואת השיניים היא הבעיה של נסיגת חניכיים, ממנה סובלים מאות אלפי אנשים מסביב לעולם. כדי להכיר את הנושא של נסיגת חניכיים קצת יותר מקרוב, החלטנו לכתוב לכם כמה פרטים חשובים שיסייעו לכם להתמודד איתה ברגע האמת, וגם כמה טיפים לאיך אפשר להימנע ממנה מראש. אז מוכנים? קדימה, הדקו חגורות – אנחנו יוצאים לדרך.

זה לא כל כך נעים לראות נסיגת חניכיים

אם הזכרנו קודם לכן את החלקים שנמצאים בתוך חלל הפה שלנו, אז עכשיו כבר אפשר להגיד שהחניכיים הם לחלוטין אחד מהחלקים היותר עדינים ורגישים שנמצאים בו. החניכיים הן למעשה רקמות עדינות ביותר שמגנות על השיניים שלנו ומקבעות אותן במקומן. נסיגת חניכיים היא תופעה שתצוץ במגוון מקרים, כמו מחלות חניכיים שונות, צחצוח שיניים חזק מדי, ספיגת עצם ועוד.

נסיגת חניכיים – זה לא קורה ביום, ולכן יש לכם הזדמנות לתפוס את זה בזמן

גוף האדם עלול לזמן לנו כל מיני מחלות שונות, שחלק מהן מופיעות ברגע אחד ומשום מקום. להבדיל מהמחלות האלו, נסיגת חניכיים היא דווקא תהליך איטי שמתרחש שלב אחר שלב, ולכן האפשרות לעצור אותה בזמן היא אפשרות לחלוטין הגיונית סבירה. חשוב להבין שנסיגת חניכיים, בגלל היותה הליך איטי ומחושב כל כך, היא לא תופעה שהאדם הפרטי יכול לזהות באופן עצמאי, אלא רק רופא שיניים מומחה שיש לו את הכלים והעין המקצועית לזהות אותה עוד בשלבים המוקדמים שלה.

נוסף על האבחון, יוכל רופא השיניים המטפל שלכם להצביע על הגורם שהביא אתכם לכדי התמודדות עם נסיגת חניכיים. בחלק מהמקרים יהיה מדובר על הזנחה של היגיינת הפה, בחלק מהמקרים יהיה מדובר על תוצאה שנובעת מעישון כבד של המטופל, ולפעמים אף תתגלה מחלת חניכיים שזקוקה לטיפול נפרד משל עצמה.

אז מה אומר כל זה? ניחשתם נכון – ביקורים תדירים אצל רופא השיניים שלכם

לצערנו, חלק מהאנשים עדיין לא מבינים עד הסוף את החשיבות שבביקורים אצל רופא השיניים שלהם. רופא השיניים הוא הגורם שיכול לאשר לכם שהכל בסדר, או דווקא לעצור אתכם ולהגיד לכם "היי, יש כאן בעיה". כמו כל בעיה רפואית אחרת, גם כאשר נסיגת חניכיים מתגלה בשלביה המוקדמים, כך גם הטיפול המיועד לה הוא פשוט יותר ובעל סיכוי גבוה יותר להיות יעיל ומשמעותי.

חשבו לרגע מתי בפעם האחרונה ביקרתם אצל רופא השיניים שלכם? אם התשובה שלכם היא "בחצי השנה האחרונה" מצבכם מעולה, לעומת זאת אם התשובה שלכם כוללת פרק זמן ארוך יותר – זה בדיוק הזמן להרים את הטלפון ולקבוע לעצמכם את התור הבא.

הימנעות מנסיגת חניכיים – זה בכלל אפשרי?

נסיגת חניכיים היא לא תופעה מחייבת, ויש לא מעט אנשים שלא יצטרכו להתמודד איתה לעולם. אז איך אתם יכולים להיות חלק מהאנשים האלו, שעבורם נסיגת חניכיים היא רק מונח מתוך עולם רפואת השיניים, ולא בעיה ממשית שהם צריכים להתמודד איתה? הנה כמה טיפים חשובים בשבילכם.

נקו את השיניים – גם בעצמכם וגם באמצעות ביקורים תדירים אצל השיננית

צחצוח השיניים שלנו הוא פעולה מחייבת על מנת להימנע מנסיגת חניכיים, אולם גם לצחצוח יש את החוקים משלו. היות והמפגש בין המברשת לבין השיניים והחניכיים עלול להיות מפגש טראומתי ואגרסיבי מדי, חשוב לבחור במברשת שיניים רכה ולצחצח בעדינות את השיניים. כמובן שגם שימוש בחוט דנטלי יכול לסייע בעניין הזה.

נוסף להקפדה על היגיינת הפה באופן עצמאי, חשוב גם לבקר אצל השיננית אחת לחצי שנה לפחות, על מנת שזו תוכל לבצע ניקיון הרבה יותר יסודי ומעמיק, ולהסיר שכבות אבנית שעלולות לגרום לנסיגת חניכיים.

אוהבים לנשוך את העט שלכם בזמן שאתם חושבים? זה בדיוק הזמן להפסיק

לפעמים, אפילו בלי לשים לב, אנחנו מכניסים לפה שלנו כל מיני חפצים ואביזרים שעלולים לפגוע בשיניים ובחניכיים שלנו. לעיסת עט, למשל, שנפוצה בקרב לא מעט אנשים, עלולה לפצוע את החניכיים באופן אנוש, דבר שעלול לגרום לנסיגת חניכיים, ובמקרה הגרוע אף לבעיות חמורות יותר.

טיפול בנסיגת חניכיים – כשצריך אז צריך

לפעמים אין מנוס אלא לטפל בנסיגת חניכיים, ולכן חשוב שתדעו לקראת מה אתם הולכים כאן בעצם. הטיפול בנסיגת חניכיים יכול לכלול, בין היתר, טיפול של הקצעת שורשים – טיפול וניקוי יסודי של החניכיים, ניתוח של השתלת חניכיים – על מנת להתמודד עם החלקים החשופים שנוצרו בעקבות נסיגת חניכיים ועוד.

האם טיפול בנסיגת חניכיים הוא כואב?

טיפולים רפואיים שמיועדים לנסיגת חניכיים הם לא הדבר הכי נעים. מה שכן, אם כבר הגעתם למצב שאתם זקוקים להם – דעו שעל אף חוסר הנעימות, מדובר על טיפולים שזמני ההחלמה מהם אורכים כמה שבועות בלבד, ושאת חלקם אף ניתן לעשות בהרדמה מקומית – כך שלא תצטרכו לחוש בדבר ברגע האמת.

הימנעו מראש וחסכו בכאבים

במידה ועוד יש לכם את האפשרות, ההמלצה הטובה ביותר שלנו היא להקפיד על טיפול וביקורות על חלל הפה שלכם, וכך להימנע מנסיגת חניכיים ומטיפול בה. רק בריאות!

אהבתם? שתפו את המאמר עם חברים >>
Facebook
Twitter
Email
מגזין בי דנטל - BeDental
מגזין בי דנטל - BeDental

בי דנטל הינו פורטל מידע אינפורמטיבי ואובייקטיבי לגולש, בכדי שהגולשים בו יוכלו לצרוך מידע עיוני וללא אינטרסים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
השאירו פרטים להתייעצות ללא עלות
(הפרטים יועברו למרפאה רלוונטית באיזור מגוריכם ולבחירת הטיפול שלכם)