טיפולי שיניים לנשים בהריון

הריון הוא דבר מופלא, שמאפשר לנו להביא חיים חדשים אל העולם, להרחיב את המעגל המשפחתי שלנו, ולהמשיך את הקיום האנושי של היקום. לצד כל אלו, חשוב להבין שבזמן ההריון מתרחשים לא מעט תהליכים בגופה של האישה, תהליכים הורמונליים מסוגים שונים אשר עלולים לבוא על חשבון תהליכים אחרים, שנאלצים בינתיים להמתין בצד עד לסוף ההריון. טיפולי שיניים לנשים בהריון הוא אחד הדברים שהכי חשוב להכיר, היות ולפעמים מדובר על מפגש בעייתי ביותר. אז באילו מצבים יתאפשרו טיפולי שיניים לנשים בהריון?

טיפולי שיניים לנשים בהריון – כי מראש המצב מורכב יותר אצלן

ברגע שאישה נכנסת להריון, כל הגוף שלה עובר שינויים מאסיביים שבאים לידי ביטוי בכל מיני צורות ואופנים. מעבר לחשקים הפתאומיים למלפפון חמוץ או לגלידה, חלק מהאיברים סובלים מבצקות, חלקם הופכים לרגישים יותר וחלקם אף משנים את צורתם.

כחלק מהשינויים האלו, גם חלל הפה מביא איתו לא מעט תופעות. בזמן ההריון, שיניה וחניכיה של האישה ההריונית הופכות להרבה יותר רגישות מבדרך כלל, ולהזכירכם מדובר כאן בין כה וכה על איברים ורקמות עדינים ביותר. לכן, טיפולי שיניים לנשים בהריון הם לא תמיד דבר שמתאפשר.

טיפולי שיניים מסוג הלבנת שיניים – יש דברים שאפשר לחכות איתם

כאשר אנחנו מדברים על טיפולי שיניים, אנחנו מדברים על עולם רחב מאוד של אפשרויות. טיפולי שיניים מתפצלים לשני סוגים עיקריים – טיפולי שיניים שהם פתרונות בריאותיים, וטיפולי שיניים שהם פתרונות אסתטיים.

אם נסתכל לרגע על טיפולי שיניים שבאים במטרות אסתטיות, נוכל להבין שאלו טיפולי שיניים שנשים בהריון לגמרי יכולות להמתין איתם לאחרי ההריון. הלבנת שיניים, דוגמה, עוד לא הוכחה בתור טיפול שיניים שאינו טומן בחובו סיכונים לאישה ההריונית ולעובר שלה, ולכן היא נמנית מבין טיפולי שיניים לנשים בהריון שאינם מומלצים כלל.

טיפולי שיניים לנשים בהריון – יש דברים שכדאי ומומלץ לעשות לפני

כניסת האישה להריון היא בדרך כלל אירוע שמתוכנן מבעוד מועד, ולכן רגע לפני שאתם מתחילים לנסות – כדאי לתאם תור לרופא השיניים שיוכל לאבחן בעיות שמצריכות טיפולי שיניים. אבחון מוקדם לפני ההריון יוביל למצב שבו יוקטן הסיכוי שיצוצו תופעות נוספות שיצריכו טיפולי שיניים בזמן ההריון, וכל יוכל להישמר השקט הנפשי הן של רופא השיניים והן של האישה המתכננת להיכנס להריון.

באילו מצבים אין מנוס מלבצע טיפולי שיניים לנשים בהריון?

נשים בהריון סובלות בדרך כלל מדלקות חניכיים, מחלות חניכיים ועוד. הדבר הזה קורה בעקבות הפרשה מוגברת של הורמון בשם פרוגסטרון, שמזמין אליו גידולי חיידקים ובעקבותיהם גם התפתחות של דלקות ומחלות שונות. כמו כן, השליש הראשון של ההריון ידוע בתור שליש שמלווה לא פעם בתחושת בחילה ובהקאות, בהן מיצי הקיבה בדרך החוצה עושים מעבר קל בחלל הפה. היות והשיניים והחניכיים רגישות הרבה יותר מברגיל, הקאות אלו עלולות בהחלט להוביל לפגיעה במצב השיניים והחניכיים.

במצבים כמו אלו ובמצבים נוספים, לא תהיה ברירה אלא לבצע טיפולי שיניים לנשים בהריון. על אחת כמה וכמה לא ניתן יהיה להימנע מטיפולי שיניים לנשים בהריון במצבים כמו אובדן שן, כאבים חזקים בשיניים, דלקות חניכיים ועוד.

ומה בנוגע לטיפולי שיניים לנשים בהריון כמו שיננית?

אחד מטיפולי השיניים הנפוצים ביותר הוא טיפול אצל שיננית, שבמסגרתו מוסרות שכבות של אבנית ופלאק אשר מצטברות על השיניים. להבדיל ממה שנהוג לחשוב בדרך כלל, ביקורים אצל שיננית אינם עלולים להוות סיכון במרבית המקרים, ובמצבים שבהם האישה ההריונית סובלת מרגישות בחניכיים – ביקורים תדירים אצל השיננית הם אפילו מומלצים בתדירות גבוהה יותר מברגיל.

הימנעות מטיפולי שיניים לנשים בהריון – זה לגמרי אפשרי

על מנת לא להגיע למצב שבו אתן זקוקות לטיפולי שיניים בזמן ההריון, יש כמה דברים שתוכלו לעשות. בראש ובראשונה, חשוב לשמור, ממש כמו בימים כתיקונם, על היגיינת חלל הפה שלכן. אנחנו מדברים כאן על פעולות כמו צחצוח שיניים תדיר, שימוש במי פה ייעודיים, העברת חוט דנטלי ועוד. על אחת כמה וכמה בימים שבהם אתן מתמודדות עם הקאות, שטיפת הפה באמצעות מים היא לא פחות מהכרחית.

כמו כן, בזמן ההריון כדאי לנסות ולהוריד את כמויות המאכלים המתוקים שאתן אוכלות. המאכלים המתוקים משבשים את איזון רמות הסוכר שבגוף, דבר שעלול להוביל לחורים בשיניים – מה שמתנגש עם הרצון להימנע עד כמה שניתן מטיפולי שיניים לנשים בהריון.

אל תקחו שום החלטה על דעת עצמכן

תקופת ההריון היא גם ככה תקופה מורכבת מאוד, ולכן קבלת החלטות באופן עצמאי היא אופציה הרבה פחות חכמה במהלכה. במידה ואתן סובלות מכאבים בשיניים, הדבר המומלץ ביותר לעשות הוא לגשת אל רופא השיניים שלכן ולבקש ממנו לאבחן את הבעיה. במידת הצורך, רופא השיניים המטפל יוכל להתאים לכן טיפול שיפתור את הבעיה, ובמקרים שבהם ניתן יהיה להתעכב עם הטיפול – ימליץ רופא השיניים על הגעה לטיפול אחרי סוף תקופת ההריון.

המקצועיות היא במקום הראשון – אל תוותרו עליה

במיוחד בתקופת ההריון, חשוב שתבחרו בקפידה את רופא השיניים המטפל שלכן. ככל שיהיה זה רופא שיניים שמודע למצב המורכב, כך תוכלו להבטיח שטיפולי שיניים שהוא מבצע הם המקצועיים ביותר שיש, וכן לדעת שאתן נמצאות בידיים טובות. מאחלים לכם הריון קל ובריאות איתנה, והכי חשוב – שמרו על השיניים שלכן!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *