חניכיים

חניכיים

כולנו מכירים את איברי הגוף השונים שלנו, ומייחסים להם חשיבויות לפי משמעות התפקיד שלהם. לדוגמה, כאשר אנחנו חושבים על הידיים שלנו ברור לנו שמדובר על איברים מרכזיים שמסייעים לנו בביצוע עשרות פעולות שונות ויום יומיות, אולם אם נחשוב על איברים כמו הברך – לא בטוח שברור לנו בדיוק מה התפקיד שלה, ולמה היא כל כך חשובה עבורנו. האיברים האלו, שהם סוג של אנדרדוג מבחינת החשיבות שאנחנו מייחסים להם, הם לא פחות חשובים מאיברים שקל לנו להגדיר את החשיבות והמשמעות שלהם. גם החניכיים שלנו לא תמיד נתפשות בתור משהו חיוני עבורנו, אבל במאמר הבא ריכזנו לכם כמה פרטי מידע שחשוב שתדעו לגבי החניכיים שלכם. אז מי הן ומה התפקיד שלהן? מה הסיכונים הכרוכים בחניכיים העדינות שלנו? כל הדברים החשובים שאתם צריכים לדעת מרוכזים כאן למטה.

אז מי אתן, חניכיים?

החניכיים שלנו הן בעצם רקמות רכות, שנמצאות בתוך חלל הפה שלנו, מסביב לשיניים. מבנה החניכיים כולל את העצם המכתשית שבלסת, שעליה מורכב כל סט השיניים שלנו, וכן את רירית החניכיים. רירית החניכיים היא רקמה רכה מאוד, והיא זו שמצפה את העצם. צבע החניכיים הוא ורוד כאשר מדובר על רקמות בריאות ומתפקדות, אך כאשר הן נפגמות – ניתן להבחין בצבעים כהים יותר של ורוד ואפילו של חום במקרים מסויימים.

תפקידן של החניכיים

לחניכיים שלנו יש תפקיד ברור. היות וחלל הפה שלנו משמש אותנו לכדי אכילת מזונות מכל מיני סוגים – רכים יותר, קשים יותר, אחידים יותר ומתפוררים יותר – החניכיים צריכות לעמוד בתור גורם התוחם את השיניים במקומן, ובדרך הזו למנוע את החיכוך האפשרי בין המזון שאותו אנחנו מכניסים לפה, לבין השיניים.
חניכיים – רגישות, עדינות וחשופות ללא מעט פגמים ופגיעות
אם כן, אפשר כבר מעכשיו להגדיר את החניכיים בתור אחד האיברים הרגישים והעדינים ביותר שנמצאים לנו בגוף, ומה המשמעות של העניין הזה? ובכן, מדובר כאן על משמעות כבירה. הרגישות של החניכיים שלנו היא גם נקודת התורפה שלהן, היות והיא הופכת אותן להרבה יותר חשופות ופגיעות מאשר איברים אחרים.

אז מה זה אומר?

החניכיים שלנו נאלצות להתמודד עם לא מעט "אויבים" שמסתובבים לנו בתוך הפה. ראשית, כמויות הרוק שנמצאות בפה הן אלו שמראש הופכות את המצב למורכב יותר. ברגע שהפה שלנו מוצף בנוזלים לאורך כל הזמן, קורה מצב שבו מצטברת לנו אבנית. ככל שלא נדאג להסיר אותה על ידי טיפולי שיננית, ככה הכמות שלה תלך ותגדל, ובהמשך גם תפגע בחניכיים ובשיניים שלנו.

לא על האבנית לבדה – סיבות נוספות שבגללן החניכיים עלולות להיפגע

האבנית היא אמנם אחד הגורמים המרכזיים להתפתחות של דלקות חניכיים, אבל היא ממש לא הגורם היחידי שעלול לגרום לכך. דלקות חניכיים הן עניין שכיח ביותר, וככל שגיל המטופל עולה – כך הסיכוי להופעת הדלקות הולך ועולה גם הוא בהתאם. אז חלק מהגורמים אולי נמצאים בידיים שלנו, כמו למשל הקפדה על היגיינת הפה, אבל יש גם גורמים שאין לנו ממש איך להשפיע עליהם לטובה.
אנשים שמתמודדים עם לחצים נפשיים גדולים, לדוגמה, עלולים בהחלט לסבול מדלקות חניכיים שכיחות יותר. כמו כן, גם מחלת הסכרת ידועה בתור מחלה שיכולה לגרום להתפרצות של דלקת חניכיים, וגם השימוש בכל מיני תרופות שונות עלול לגרום להן להופיע.

מעשנים? הנה כמה דברים שחשוב שתדעו

העישון הוא לא דבר מומלץ בשל כמה וכמה גורמים. בין הגורמים הידועים ביותר לניסיון להפסיק את העישון בקרב האוכלוסיה, נמצאת ההתפתחות האפשרית של מחלת סרטן הריאות. מה שכן, לצד הגורם הידוע הזה, נמצאים עוד כל מיני גורמים, שקשורים בחלל הפה שלכם, שאולי כדאי לכם להכיר על מנת להפסיק לעשן.
העישון עלול לגרום לכתמים כהים על גבי השיניים, כמו גם לריח פה מאוד לא נעים לטווח הארוך, וכמובן גם לדלקות חניכיים. אנשים שמעשנים עלולים להתמודד עם דלקות חניכיים בתדירות הרבה יותר גבוהה, ובצורה הרבה יותר משמעותית, מאשר אנשים שאינם מעשנים.

דלקות חניכיים בקרב ילדים – זה קורה?

אז תראו, אי אפשר להגיד באופן חד משמעי שדלקות חניכיים בקרב ילדים הן לא דבר שבשגרה, אולם הן בהחלט הרבה פחות נפוצות מאשר אצל מבוגרים. אז מתי דלקות חניכיים יופיעו אצל ילדים? ובכן, ברגע שהילד מתלונן על כאבים, או שנראים תסמינים חיצוניים של דלקת חניכיים כמו דימום בזמן צחצוח השיניים, יש לגשת מיד אל רופא השיניים המטפל. ברוב המקרים דלקות חניכיים שכאלו, שיופיעו בקרב ילדים צעירים, יעידו על בעיה בתפקוד של כדוריות הדם הלבנות, לדוגמה, או על מחלות כרוניות כאלו ואחרות.

מזהים נפיחות בחניכיים? זה הזמן לעזוב הכל ולגשת לרופא השיניים

גם נפיחות בחניכיים מאפיינת את דלקות החניכיים שבהן עלולים ללקות מבוגרים וילדים כאחד. לפעמים אנחנו נוטים לשכנע את עצמנו שנפיחות באיזור החניכיים קשורה לצחצוח שיניים חזק מדי, או לאכילת דברים מלוחים מדי שלא כפי שבשגרה, אך ברוב המקרים הנפיחות הזו תצביע ותאותת על דלקת חניכיים שהולכת ומתקרבת להתפרצות. ככל שתקדימו להגיע לרופא השיניים המטפל שלכם – כך תוכלו להבטיח התמודדות הרבה יותר מהירה ויעילה עם העניין הזה.

יש דברים שאסור להתמהמה איתם בשום פנים ואופן – טיפול בחניכיים שלכם הוא אחד מהם

בואו ניקח דוגמה שבה אדם מסוים קיבל את כל הסימנים והאותות על מנת ללכת ולטפל בחניכים שלו, אך הוא לא עשה זאת. מה עלול לקרות לו אתם שואלים? ובכן, מדובר על עניין לא נעים בכלל. דלקת חניכיים שלא מקבלת מענה בתוך זמן קצר מרגע הופעתה, עלולה להפוך למחלת חניכיים כרונית וקבועה, שידועה גם בשם פריודונטיטיס. נשמע מאיים? חכו – עוד לא שמעתם את הכל.
פריודונטיטיס עלולה להתפתח להרס ממשי של עצמות הלסת, וכתוצאה מכך תתרחש אחיזה הרבה פחות חזקה בשיניים, והן עלולות להגיע למצב של נדנוד, עקמומיות ואפילו נפילה מוחלטת. מצב כזה, שיכול להתחיל בתור נסיגת חניכיים, עלול מהר מאוד להפוך לסיוט הכי גדול שלכם – עם מראה פה חסר בשיניים.

מה, ואי אפשר להתמודד עם זה באמצעות השתלות שיניים?

אז נכון, קיימים היום פתרונות רפואיים שיכולים לסייע במצבים כאלו, אבל למה להגיע אליהם אם אפשר לא? כשאנחנו מדברים על מחלת חניכיים כרונית אנחנו מדברים על נקודת האל חזור, שכן היא לא מחלה שאפשר לטפל בה ולהעלים אותה, והמצב הזה יוביל אתכם לביקורות קפדניות על מצב עצמות הלסת שלכם.
כל הסאגה הזו היא גם הרבה יותר יקרה, גם הרבה יותר מורכבת מלכתחילה וגם כואבת ומאוד לא נעימה, אז אם יש לכם אפשרות למנוע אותה מראש – אנחנו מאוד ממליצים לעשות את זה.

כאבים בחניכיים – לא דבר נדיר בכלל

עד עכשיו דיברנו על סיטואציות קיצוניות, ששייכות בעיקר לאנשים שלא דואגים לטפל בבעיה כשהיא עוד נמצאת במימדים קטנים. מה שכן, חשוב לדעת שכאבים בחניכיים ודלקות הן ממש לא עניין נדיר, ומרבית האנשים יסבלו, בשלב כזה או אחר בחייהם, מדלקות חניכיים בדרגות חומרה קלות או קשות.

סוגים של טיפולי חניכיים

על מנת להתמודד עם כאבים בחניכיים, שמעידים על בעיה כזו או אחרת, יש צורך בפגישה עם פריודונט. הפריודונט מתמחה בכל נושא החניכיים, והוא יבצע צילומים של חלל הפה שלכם על מנת לאבחן את הבעיה מקרוב. בהתאם לצילומים, שיובילו להפקת נתונים כמו מצב השורשים המחזיקים את השיניים, כמות האבנית שבפה ומצב ההרס או התקינות של העצם, יוכל הפריודונט להצביע על דרכי התמודדות אפשריות.
טיפול שיננית הוא הטיפול הקל ביותר בסדרת טיפולי החניכיים. מדובר כאן על טיפול שבמסגרתו יוסרו שכבות האבן שהצטברו בין השיניים, דבר שיוביל להתמודדות עם דלקות חניכיים קלות יחסית. טיפולי שיננית מומלצים לביצוע לא רק בזמן דלקת חניכיים קלה, אלא גם כשדבר שבשגרה, אחת לכששה חודשים.

דלקות חניכיים מתקדמות יותר – טיפולים מורכבים יותר

ככל שלא תקדימו לטפל בדלקות החניכיים שלכם, כך אתם עלולים להיות מפונים לטיפולים מורכבים יותר. טיפול הקצעת שורשים, לדוגמה, הוא טיפול שכולל ניקוי מעמיק המתפרש על פני בין שני מפגשים לארבעה מפגשים, בו יוסרו שכבות האבנית ורקמות הדלקת מכל איזורי הפה.
המקרים שבהם דלקת החניכיים כבר התפתחה למימדים גדולים באמת, הדבר יכול להוביל אתכם לכדי טיפולים של החלפת הכתרים או השתלים שנמצאים בפה שלכם, ובמקרים החמורים ביותר אף לניתוחי חניכיים, ואנחנו שואלים אתכם – לא חבל?

מחירים של טיפולי חניכיים – אז כמה עולה כל זה?

כמובן שלכל העניין הזה יש גם את המחיר הכלכלי שלו, שכן אף אחד לא ממהר להציע לכם טיפולים בחינם. אז רק כדי שתבינו את סדר הגודל של העניין הזה, ריכזנו לכם כאן כמה טווחי מחירים שכדאי להכיר. למשל, כשמדברים על בדיקה שמתבצעת על ידי פריודונט מומחה, מדברים על מחיר של כ-400 ש"ח. טיפול הקצעת שורשים יעמוד בדרך כלל על טווח שנע בין 1,000 ש"ח ל-2,500 ש"ח. ניתוח חניכיים יביא עמו תג מחיר של כ-2,000 ש"ח לשישית פה, ואילו ניתוח להשתלת חניכיים יגיע גם למימדים של בין 2,000 ש"ח ל-7,000 ש"ח.

שמירה על בריאות החניכיים – זה בידיים שלכם

כל המצבים האלו, הטיפולים שסיפרו לכם עליהם, וההתמודדות היום יומית עם הכאבים הבלתי נסבלים שנגרמים בעקבות דלקות חניכיים – כל אלו יכולים להימנע אם רק תדעו כיצד לטפל בעצמכם, רגע לפני שכל זה קורה. דלקת חניכיים היא כמו כדור שלג, שברגע שהוא מתחיל להסתובב כבר לא יכולה להיות ממנו דרך חזרה, ולכן מלבד הגילוי המוקדם – כדאי גם להשקיע לא מעט פעולות על מנת להימנע ממנו לחלוטין.
הקפדה על צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטלי מקצועי לסילוק שאריות המזון מהפה שלכם אחרי ארוחות, קטנות או גדולות כאחד, כמו גם שטיפת חלל הפה באמצעות מי פה יעודיים – כל אלו הן פעולות חשובות שיכולות להכריע את כף המאזניים לכיוון הבריאות של חלל הפה שלכם. כמו כן, ביקורים תדירים אצל רופא השיניים לצורך בקרה וגילוי מוקדם גם הם חלק בלתי נפרד מהשמירה שלכם על בריאות החניכיים בפרט ובריאות חלל הפה בכלל.

על המקצועיות של רופא השיניים שלכם אסור להתפשר בשום פנים ואופן

הבנתם שאתם צריכים לעשות מעשה? מעולה. זה הזמן לבחור עבורכם רופא שיניים מקצועי, שיוכל לטפל בכל בעיה עם מינימום כאב ובמקסימום יעילות. בחרו ברופא שיניים מקצוען, שיודע בדיוק מה הוא עושה, ורק כך תוכלו להבטיח תוצאות נהדרות. כמובן שטיפוליו של רופא השיניים צריכים להגיע במקביל לשיתוף הפעולה מצידכם, על מנת להגיע לחלל פה אסתטי, נקי והכי חשוב – בריא.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

חניכיים

נסיגת חניכיים

רפואת השיניים היא אחד מהתחומים הענפים ביותר בעולם הרפואה. היות וחלל הפה שלנו הוא איזור עדין ורגיש, הכולל כמה וכמה איברים שמצריכים התייחסות סופר ספציפית

קרא עוד »
חניכיים

הסרת כתמים מהחניכיים

כאשר אנחנו מחייכים אל האנשים שמסביבנו, אנחנו רוצים שהמראה שהם יחשפו אליו יהיה מראה של חלל פה נקי, לבן ומצוחצח. כן, החיוך שלנו הוא מעין

קרא עוד »
חניכיים

דלקת חניכיים

בואו נשחק משחק ניחושים קטן, במהלכו תנסו לגלות על מי בדיוק אנחנו מדברים: היא כואבת, היא תצוץ אצל רוב האוכלוסיה בשלב כזה או אחר בחיים,

קרא עוד »
חניכיים

טיפולי חניכיים

הסבירות שאנשים במהלך חייהם יצטרכו להתמודד עם דלקות חניכיים, היא סבירות הרבה יותר גדולה מזו שאתם אולי חושבים עליה. כן, ככל שאנחנו הולכים ומתבגרים, כך

קרא עוד »
מגזין בי דנטל
הבית האינטרנטי שלכם לכל הקשור
לכלל טיפולי השיניים בישראל.
מגזין מידע אינפורמטיבי ואובייקטיבי לגולש.
הצטרפו למאות מטופלים מרוצים שזכו לטיפולי שיניים אצל הרופאים שלנו במחירים מיוחדים.
פגישת ייעוץ/שיחת ייעוץ *ללא עלות*
פנו למרפאה מובילה באיזורכם:
השאירו פרטים להתייעצות ללא עלות
(הפרטים יועברו למרפאה רלוונטית באיזור מגוריכם ולבחירת הטיפול שלכם)