השתלת שיניים

השתלת שיניים

העולם של רפואת השיניים הוא אחד העולמות היותר ותיקים בהיסטוריה, שכן מאז ומתמיד היו צריכים בני האדם להתמודד עם מגוון רחב של בעיות בחלל הפה שהצריכו פתרון יעיל. אם בעבר הפתרונות היו מאולתרים יותר ומטרתם היתה אך ורק "לסגור את הפינה", הרי שהיום קיימים פתרונות סופר מתקדמים וסופר איכותיים על מנת להקנות לכם מראה של חלל פה מבריק ומצוחצח. שתלים הם חלק בלתי נפרד היום מחלל הפה של אנשים רבים, והם יכולים להיות הפתרון המושלם עבור מי שחסרות בפיו שן אחת או יותר. אז מה צריך לדעת על שתלים רגע לפני שנכנסים לחדרו של רופא השיניים המטפל? אל דאגה – כל הפרטים כאן בפנים.

שתלים והשתלות שיניים – מהם?

אז בואו נתחיל מהבסיס של העניין הזה – מהם בכלל שתלים? ובכן, חלל הפה של כל אחד ואחת מאיתנו יכול לזמן לנו כל מיני חוויות שונות, חלקן חיוביות יותר וחלקן חיוביות פחות. למשל, צמיחה עקומה של השיניים יכולה להוביל לכדי יישור שיניים, הופעת כתמים על גבי השיניים יכולה להוביל לכדי הלבנת שיניים, ושיניים שאבדו יכולות להוביל לכדי השתלת שתלים במקום השיניים.

שתלים למחוסרי שיניים: הקטע הבא הוא במיוחד למי שסובל מהעניין הזה

השיניים שלנו עלולות להיאבד בעקבות מגוון סיבות. ככל שהשן חלשה יותר, כך הסיכוי שהיא תיפול ותיעלם הולך וגדל, וכמובן שגם לנו יש חלק חשוב בשמירה עליהן – נושא שעליו נרחיב קצת יותר בהמשך. בכל מקרה, במידה והמצב הוא כזה שהשיניים של האדם חסרות, הוא יכול לגשת לכדי השתלת שיניים באמצעות שתלים שונים. השתלים הם מעין שורש מלאכותי שתופס את מקומן של השיניים החסרות, ועל גביו אפשר לבנות שן מלאכותית. השתלים נראים כמו ברגים, וברוב המקרים הם עשויים מטיטניום.

אופן הטיפול והצבת השתלים במקומם

השתלים מוחדרים על ידי רופא השיניים המטפל אל תוך העצם של הלסת, בדיוק אל במקום שבו היתה מונחת קודם השן הטבעית. חומר הטיטניום ממנו עשויים השתלים מתקבל בקלות על ידי הגוף, ובאמצעות הליך בשם איחוי עצם הוא יכול להיצמד אליה בצורה חזקה.

המבנה של השתלים

השתלים מחולקים לשלושה חלקים שונים, כאשר לכל אחד מהם יש תפקיד משל עצמו ומאפיינים היחודיים לו. החלק הראשון הוא השתל עצמו, החלק שמקובע אל העצם, שאותו לא רואים. החלק השני הוא חלק בשם ירכה. הירכה היא החלק שהוא נקודת החיבור בין השתל לבין הכתר, וגם הוא כמו השתל אינו נראה. החלק השלישי הוא הכתר עצמו, שמתפקד בתור השן המלאכותית.

מי צריך שתלים בשיניים?

שתלים בשיניים מיועדים לאנשים שסובלים ממחסור של שיניים בפה, מסיבות שונות ומגוונות. לעיתים השיניים נופלות מעצמן, אך לפעמים המחסור בשיניים נובע מריקבון של השן שגורם לעקירתה. על מנת לא להסתובב עם "חור" במקום שן, שתלים בשיניים יכולים להיות פתרון מושלם למראה של חלל פה אסתטי, מיושר ונהדר.
תתחילו להגיד "להתראות" לבושה – עם שתלים לשיניים אין בה עוד כל צורך
אין ספק שהחורים השחורים שמופיעים במקום השיניים הם חורים שמהווים מקור גדול לבושה ולמבוכה. אנשים רבים שאין בפיהם את כמות השיניים הרצויה, משתדלים להסתיר את הפגם הזה על ידי אכילה מוצנעת, צחוק בפה סגור וחיוך שמוסתר מאחורי השפתיים.
עם השתלת שתלים בשיניים אין עוד כל צורך בהתנהלות מהסוג הזה, והשתלים יכולים לאפשר לכם לחזור לשגרת החיים התקינה שלכם, עם צחוק מתגלגל, חיוכים רחבים, ואכילה תקינה בלי החשש שמא מישהו בטעות ייפגש עם החור השחור שבפיכם.

שתלים בשיניים – הפתרון המושלם לחלל פה אסתטי ומלא

קיימים כל מיני פתרונות ששייכים לרפואת השיניים, ואין ספק ששתלים בשיניים הם אחד מהפתרונות היותר בולטים, שימושיים ונפוצים היום עבור מאות אלפי אנשים מסביב לעולם. השתלים יכולים להפוך פה חלול וריק לפה מלא ומצוחצח, ובעזרתם אין כל צורך עוד להתבייש או להסתיר.

האם יש כמה סוגים של שתלים לשיניים?

שתלים לשיניים מגיעים בכמה וכמה סוגים שונים, ששונים זה מזה בכמה קטגוריות. ראשית, שתלים לשיניים יכולים להיות שונים האחד מהשני בכל מה שקשור בגודל שלהם. קיימים שתלים רחבים לשיניים, שתלים דקים לשיניים, וגם שתלים שגודלם הוא גודל סטנדרטי.
גם האופן שבו השתל מתחבר אל העצם הוא קריטריון שמבדיל בין הסוגים השונים של השתלים. קיימים שתלים שמתחברים בצורת מתומן, קיימים שתלים שמתחברים בצורת משושה חיצוני או פנימי ועוד.
מאפיינים נוספים שמבדילים בין שתלים מסויימים לשתלים אחרים
השתלים השונים עשויים מחומרים שונים, ולכן גם מאפיין זה עומד כחוצץ בין סוגי השתלים המגוונים. רוב השתלים עשויים מחומרים כמו זירקוניה או טיטניום, אך בהחלט קיימים חומרים נוספים שמהם השתלים עשויים. גם בכל הנוגע לטכניקה שמשמשת את רופאי השיניים להנחת השתלים קיימים הבדלים מובהקים, כאשר שתלים מסויימים יונחו בשלב אחד, שתלים אחרים יונחו בשני שלבים, וקיימים גם שתלים זיגומטיים, שתלים בזאליים ועוד.

יצרני שתלים – הבדל נוסף בין סוגי שתלים שונים

קיימים כמה וכמה יצרני שתלים בולטים בעולם של רפואת השיניים, וכמובן שכל אחד מהם מייצר שתלים בטכניקות שונות, בצורות שונות, מחומרים שונים ובגדלים שונים. ההבדל בשתלים טמון גם ביצרני השתלים, ושתלים של חברת BICON, לדוגמה, לא יהיו זהים לשתלים של חברת ADIN.
הרחבה על גדלים של שתלים
המשפט הידוע אומר שהגודל תמיד קובע, אך כאשר מדברים על שתלים המשפט הזה ממש לא מוכיח את עצמו. שתלים הופכים לטובים עבור המטופל ברגע שהם מותאמים לו באופן אישי, ולא בהתאם לגודל הגדול ביותר. כל עוד השתל יכול להשתלב בצורה טבעית עם הרקמות והעצם של המטופל, ולא גורם להם נזק מכל סוג שהוא – בין אם הוא נזק הפיך ובוודאי כאשר הוא בלתי הפיך, מדובר על שתל רלוונטי שיכול לסייע למטופל להתמודד עם הבעיה.

"איזה כיף שיש המון שתלים, המון שתלים בכל מיני גדלים"

השתלים, אם כן, מגיעים בגדלים שונים, אז בואו נכיר אותם קצת יותר מקרוב. שתלים צרים וקצרים ישמשו בדרך כלל לטיפול בחלקו הקדמי של פיו של המטופל. שתלים אלו יתאפיינו בקוטר צר יחסית של בין 3.5-4 מ"מ, ובמקרים שבהם קיים מרווח צר מאוד בין שתי שיניים, יוכלו להיבחר גם שתלים דקים יותר שקוטרם לא עולה על 2-3.5 מ"מ בלבד.
לעומת זאת, שתלים רחבים יהיו רלוונטים יותר לחלק האחורי של פיו של המטופל. כאן מדובר כבר על שתלים שקוטרם רחב יותר, ומגיע לבין 4.5-6 מ"מ. שתל רחב מהסוג הזה יכול לעמוד בקלות בתור בסיס איתן לכתר, והוא יוכל להתמודד בגבורה עם משימות השיניים האחוריות כמו לעיסה, לדוגמה.

התחברות השתלים – היכרות והעמקה

התחברות השתלים אל השן מהווה מקור מרכזי לשינויים בין שתלים מסויימים לשתלים אחרים. כל צורת התחברות מביאה איתה את היתרונות והחסרונות שלה, אז בואו נכיר את שלוש צורות ההתחברות הבולטות ביותר בתחום.
הראשונה מבין צורות ההתחברות של השתלים היא משושה פנימי. העיצוב של המשושה הפנימי מאפשר לשן המלאכותית להנות ממראה הרבה יותר טבעי, היות והמנגנון הפנימי גורם לקיבוע הרבה יותר עמוק של השן. שתלים של משושה פנימי הם מהיציבים ביותר בתחום, והם יכולים לאפשר תחושות פחותות יותר של לחץ.
משושה חיצוני ומתומן פנימי – עוד שני סוגים של התחברות שתלים שכדאי להכיר
המשושה החיצוני הוא סוג אחד של שתלים שיכול למנוע מהשתל להסתובב, ולאפשר לו יכולת יציבות גדולה במיוחד. עם הזמן הוא עבר שינויים, והיום הוא משמש כפתרון למגוון רחב של סיטואציות.
שתלים עם התחברות מסוג מתומן פנימי נחשבים לשתלים הכי בטוחים בעולם השתלים הדנטליים הכללי. מדובר כאן על שתלים בעלי מבנה סופר מיוחד, שחלק מהמטרות שלו הן לגרום לחומר להיות עמיד לאורך זמן, כמו גם להוות נקודת אחיזה מצוינת בין הכתרים לבין השתלים.

חומר השתלים – בעל תפקיד מכריע בתפקוד חלל הפה

כאשר השתלים משתלבים עם חלל הפה, בסופו של דבר נוצרת סיטואציה שבה הפה צריך לקבל אליו חומר חדש שיסייע לו לתפקד. על כן, יש חשיבות עליונה לחומר השתלים שבהם תבחרו, שכן כל חלל פה הוא שונה ממטופל למטופל, ולכן החומרים יכולים להשפיע עליהם באופן ישיר. כאמור, שני חומרים עיקריים מרכיבים את השתלים: טיטניום וזירקוניה.
שתלים מטיטניום הם שתלים מתכתיים שמביאים איתם עמידות גבוהה, חוזק והשתלבות ביולוגית לא פחות ממדהימה אל העצם. קיימים שתלים דנטליים מטיטניום טהור ושתלים דנטליים מסגסוגת טיטניום, והסוג השני הוא הנפוץ והמומלץ יותר.

זירקוניה – החומר שהשתלט על העולם

זירקוניה הוא אחד החומרים השימושיים היום בעולם רפואת השיניים, והוא משמש גם לשתלים וגם לפתרונות נוספים כמו כתרים, לדוגמה. שתלים מזירקוניה הם בעלי יכולת השתלבות והתאחות גבוהה מאוד עם העצם, והם גם מביאים איתם יתרון סופר בולט ומשמעותי – הצבע שלהם. היות והזירקוניה הוא חומר לבן, מתקבלת תוצאה שמדמה עד כמה שאפשר את מראה חלל הפה הטבעי, וכמובן שאין טוב יותר מזה.
כיום שתלים מזירקוניה הם נפוצים במיוחד, ומהווים פתרון מושלם ומועדף על ידי המון רופאי שיניים ברחבי הארץ והעולם. מה שכן, חשוב להבין ששתלים מזירקוניה הם יקרים יותר באופן משמעותי משתלים מטיטניום.

השתלת שתלים לילדים – האם זו אופציה?

השתלת שתלים לילדים היא בהחלט אפשרות, אך היא אפשרות שתיבחן באופן דקדקני במיוחד על ידי רופא השיניים. ככלל, ברגע שילד מאבד שן, ייעשה ניסיון למצוא תחליפים ופתרונות פשוטים יותר, גם על מנת לא לגרום כאבים לילד, וגם על מנת לאפשר ללסת שלו להתפתח באופן מלא. לכן, הגילאים המומלצים להשתלת שתלים לילדים הם גיל 15 עבור הבנות וגיל 17 עבור הבנים.

מחירים של שתלים לשיניים

שתלים לשיניים מביאים איתם מחירים שונים, שנקבעים בהתאם לאותם מאפיינים עליהם פירטנו קודם לכן. באופן כללי, טיפול של שתלים לא יסתיים רק במחירו של השתל, אלא גם במחיר של הכתר ועוד. טיפול שתלים יכול להתחיל במחיר של בין 5,000 ש"ח ל-6,000 ש"ח, ולעלות בהתאם לחומר השתל שבו תבחרו, גודל השתל וכמובן הרופא המטפל שיבצע את העבודה.

הקשר בין שתלים לבין שמירה על ההגיינה של חלל הפה

הצורך בטיפולי שיניים מסוגים שונים נובע בדרך כלל מהזנחה פושעת של בני האדם. ככל שבני האדם מקפידים יותר על טיפוח היגיינת הפה שלהם, כך הסיכוי שהם יצטרכו להתמודד עם טיפולים מורכבים, כמו השתלת שתלים, הולך ופוחת בהתאם. כמובן שקיימים כאן גורמים נוספים כמו גנטיקה ובעיות שיניים שעוברות בתורשה, אך ככל שהדבר נמצא בידיים שלכם – כדאי שתקפידו עליו ותוכלו להימנע, בהתאם, מבעיות וטיפולים בהמשך.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

רופא מציג למטופל סוגים שונים של שיניים תותבות
השתלת שיניים

האם השתלת שיניים כואבת?

לא מעט פעולות שאנחנו מבצעים בחיים שלנו, גובות מאיתנו מחיר כבד שמגיע בדמות כאבים גדולים. כמובן שבאופן טבעי אנחנו ננסה להימנע עד כמה שאפשר מכאבים

קרא עוד »
בחור מקבל טיפול שיניים אצל רופא שיניים מוסמך
השתלת שיניים

כיצד מתבצע הליך הרמת סינוסים

כשאנחנו חושבים על עולם רפואת השיניים לעומק, אנחנו מגלים שהעולם הזה מורכב מאין ספור טיפולים שונים, פתרונות והליכים – מורכבים יותר ופחות. רפואת השיניים של

קרא עוד »
רופא מציג למטופלת שיניים לפני השתלה
השתלת שיניים

השתלות שיניים – כל מה שחשוב לדעת

היינו רוצים לחשוב שכל האיברים שלנו יישארו אותו הדבר לאורך כל החיים שלנו, ויצליחו לתפקד בדיוק באותה היעילות לאורך כל הזמן, אך בפועל הדבר הוא

קרא עוד »
תמונה של שיניים להשתלה
השתלת שיניים

כל מה שצריך לדעת על השתלת שיניים בזאלית

רפואת השיניים נהנית מאז ומתמיד, אך בעיקר בשנים האחרונות, מפיתוחים שמאפשרים לה להגיע לכדי טיפולי שיניים מעולים, מקצועיים ויעילים ביותר. התחומים השונים שעליהם אמונה רפואת

קרא עוד »
רופאה מציגה לאמא ובתה פרטים לפני טיפול שיניים
השתלת שיניים

שתלים דנטליים עבור ילדים

עולם הרפואה הוא עולם שמציע מגוון פתרונות שונים, להמון בעיות רפואיות שונות. לצערנו, בעיות רפואיות אינן פוסחות לא על אנשים מבוגרים ולא על ילדים קטנים,

קרא עוד »
מטופלת באמצע טיפול שיניים אצל רופא שיניים
השתלת שיניים

שתלים דנטאלים קצרים

השתלת שיניים היא אחד מהטיפולים הכי נפוצים במדינת ישראל בפרט ובעולם כולו בכלל, ויש לכך סיבה ברורה – לא מעט אנשים סובלים מחלל פה מחוסר

קרא עוד »
רופא שיניים מחזיק שיניים רפואיות לצורך הדגמה
השתלת שיניים

שתלים בשיטת All On 4

אחד המאפיינים הבולטים ביותר של טיפולי שיניים הוא שהם לוקחים זמן רב. עצם העובדה שטיפולי שיניים רבים מתפרשים על פני כמה וכמה שבועות, גורם להרבה

קרא עוד »
בחורה מקבלת טיפול שיניים מרופאה
השתלת שיניים

שמירת השיניים תמנע השתלות

כבר מהגילאים הקטנים, שבהם אנחנו לוקחים חלק במסגרות כמו הגנים ובתי הספר, אנחנו מתחילים להתוודע לחשיבות הגדולה שבשמירת השיניים. ספרי ילדים כמו קריוס ובקטוס, כמו

קרא עוד »
רופאה שיניים מציג למטופלת שתלים
השתלת שיניים

מעורבות המחשב בהשתלת שיניים

בעבר כל הפעולות שביצענו צריכות היו להיות ידניות, והן לא בדיוק עשו שימוש בכל מיני אמצעים טכנולוגים, פשוט כי הם לא היו קיימים באותן התקופות.

קרא עוד »
איור של השתלת שן בתוך חלל הפה
השתלת שיניים

כמה עולה שתלים לשיניים

שתלים לשיניים הם אחד מטיפולי השיניים הבולטים ביותר ברפואת השיניים מאז ומתמיד. בתחילת הדרך לא היה כל מענה רלוונטי לאנשים שסבלו ממחסור בשיניים, ולכן מגוון

קרא עוד »
מגזין בי דנטל
הבית האינטרנטי שלכם לכל הקשור
לכלל טיפולי השיניים בישראל.
מגזין מידע אינפורמטיבי ואובייקטיבי לגולש.
הצטרפו למאות מטופלים מרוצים שזכו לטיפולי שיניים אצל הרופאים שלנו במחירים מיוחדים.
פגישת ייעוץ/שיחת ייעוץ *ללא עלות*
פנו למרפאה מובילה באיזורכם:
השאירו פרטים להתייעצות ללא עלות
(הפרטים יועברו למרפאה רלוונטית באיזור מגוריכם ולבחירת הטיפול שלכם)