הלבנת שיניים

הלבנת שיניים

כל אחד מאיתנו היה שמח לחייך בלב שלם, ובידיעה שהשיניים שהוא חושף הן שיניים צחורות, לבנות ובורקות. אז נכון, החלום הזה הוא חלום שמשותף לכולנו, אבל לא תמיד הוא יכול להתגשם. עם הזמן, ותוך כדי פעולות שונות שאנחנו מבצעים עם הפה שלנו, השיניים עלולות לאבד מצבען הלבן ולהגיע לכדי מצב של גוונים צהובים, אפרפרים ואפילו שחורים לגמרי. במצבים מסויימית הלבנת שיניים תוכל להיות יעילה, ולהעניק לכם את החיוך שתמיד חלמתם עליו. אז איך זה מתבצע ומה חשוב לדעת על הלבנת שיניים? אל דאגה – אספנו את כל הפרטים שאתם זקוקים להם, והם נמצאים כאן למטה.

הלבנת שיניים – על מה ולמה?

הלבנת שיניים היא פעולה רפואית שרבים מעוניינים לבצע אותה. מדובר כאן על פעולה פשוטה שיכולה להתבצע בקלות על ידי רופאים מקצועיים, וכמובן שהיא תהיה פשוטה יותר כשהיא תתבצע בקרב אנשים ששומרים באופן תדיר על היגיינת הפה שלהם. ככל שמצב השיניים הוא רע יותר, הן מבחינת הצבע והן מבחינת איכות השיניים, הלבנת שיניים עלולה בהתאם להפוך לפעולה מורכבת יותר לביצוע.

גורמים טבעיים לשינוי צבען של השיניים

אז מה גורם לשיניים שלנו להפוך מלבנות וצחורות לצהובות? ובכן, יעידו אנשים רבים ששומרים על היגיינת הפה שלהם בצורה קפדנית ויסודית שעל אף פעולות הניקיון שהם נוקטים, איכשהו השיניים שלהם עדיין משנות את הגוון שלהן. כן, לא כל הדברים נמצאים בידיים שלנו, אבל זה לא אומר שצריך להרים ידיים ולא לנסות.

אז מה בעצם קורה שם?

השן מורכבת מכמה שכבות, כאשר השכבה החיצונית, הידועה גם בשם אמייל, היא שכבה שקופה במרביתה. מתחת לשכבה הזו, נמצא הדנטין – שנהב השן. הגוון של הדנטין הוא גוון צהוב, למעשה מה שקורה בפועל הוא שככל שהזמן עובר, שכבת האמייל מתחילה להישחק ובמקביל שכבת הדנטין דווקא עוברת תהליך של עיבוי. הניגודיות ביניהם היא זו שחושפת ומבליטה יותר את הגוון הצהוב.

גורמים מלאכותיים לשינוי צבען של השיניים

לצד הגורמים הטבעיים, קיימים כמובן גם גורמים מלאכותיים שעלולים להחריף את שינוי צבען של השיניים. אנשים שמעשנים סיגריות יוכלו להעיד שגוון השיניים שלהן השתנה, ולא בכדי. כמו כן, אכילה של מזונות חומציים שונים או שתייה תדירה של משקאות כמו קולה או קפה, שמכילים פיגמנטים, יכולות גם הן להיות גורם משמעותי בשינוי צבען של השיניים.

גורמים שאינם בשליטה שעלולים לגרום לשינוי צבען של השיניים

קיימות כל מיני מחלות שמצריכות שימוש בתרופות מסוימות. אותו שימוש בתרופות הללו עלול בהחלט לגרור למצב של הכתמת השיניים, אפילו עוד לפני שאלו בקעו במלואן. כמו כן, שימוש של נשים בהריון בכל מיני תרופות יכול גם הוא לשנות את צבע השיניים. כל הסיבות שציינו כאן יכולות בהחלט להוביל לרצון בהלבנת שיניים, על מנת להחזיר להן את הברק והלובן.

שיטות להלבנת שיניים

עוד לפני שנתחיל לדבר על שיטות להלבנת שיניים, ראוי לציין שמדובר כאן על תהליך שלוקח זמן. הוא אמנם לא מסובך או מורכב, אבל הוא יכול להתפרש על פני כמה שבועות. אז נתחיל מלדבר על השיטות השונות הקיימות לצורך הלבנת שיניים, כאשר הראשונה מביניהן היא הלבנת שיניים ביתית.

הלבנת שיניים ביתית – מציאות או המצאה?

הלבנת שיניים ביתית היא לחלוטין מציאותית, והיא הלבנה שמתבצעת באופן עצמאי. במסגרת הלבנת שיניים ביתית המטופל ישתמש בסדי הלבנה מותאמים, כאשר המטופל צריך להניח בתוך הסד את חומר ההלבנה בכמות המומלצת, ולהניח אותו על השיניים לאורך כ-3 שעות. לטיפול הלבנת שיניים ביתית אין זמנים מוגדרים, וכל מטופל יוכל לבחור מתי הכי נוח לו להניח את הסד עם חומר ההלבנה על שיניו.

הלבנת שיניים ביתית – פעולה חוזרת חלילה

את הפעולה הזו יש לבצע לאורך בין ארבעה עד שמונה שבועות, כאשר יחס השימוש הוא ששה ימים עם הסד, ויום אחד נטול שימוש בסד. כמובן שבזמן הלבנת שיניים ביתית מומלץ להימנע מגורמים מלאכותיים כמו שתיית משקאות מסויימים או עישון, דבר שעלול לפגוע בתקינות התהליך.

הלבנת שיניים שמתבצעת במרפאה

הלבנת שיניים שמתבצעת במרפאה היא הלבנת שיניים נפוצה מאוד, שכן מרבית האנשים מעדיפים לא לקחת אחריות על ביצוע הפעולה הזו. הלבנת שיניים מסוג זה תתבצע באמצעות שימוש בלייזר ובמי חמצן בריכוז גבוה של כ-35%. מדובר כאן על הלבנת שיניים מסוג הרבה יותר מהיר, שכן הוא כולל אך ורק מפגש אחד עם הרופא המטפל.
במהלך הלבנת שיניים שמתבצעת במרפאה, הרופא המטפל יבודד את החניכיים מהשיניים, זאת בכדי להבטיח שלא יורגשו תחושות של צריבה. לאחר מכן, חומר ההלבנה יונח על השיניים, קרן הלייזר תופעל באמצעות מנורה, ויתקיימו שלושה סבבים שונים, כאשר כל אחד מהם יהיה בן 20 דקות.

המשך הלבנת שיניים שמתבצעת במרפאה

הלבנת שיניים שמתבצעת במרפאה תתפרש, מתחילתה ועד סופה, על פני כשעה וחצי, כאשר מטרת השימוש בקרן הלייזר תהיה להאיץ את פעולתו של חומר ההלבנה. גם כאן, בדומה להתנהלות שאחרי הלבנת שיניים ביתית, מומלץ להימנע מאכילת מאכלים חומציים, שתיית משקאות כמו קפה או קולה ועישון.

הלבנת שיניים – גם ביתית וגם במרפאה

הלבנת שיניים מסוג זה היא הלבנת שיניים שתשלב בין הטיפול במרפאה לבין הטיפול הביתי. באופן הזה יתבצע הטיפול הרפואי באמצעות אותה קרן לייזר שאותה ציינו קודם לכן, ובהמשך יימסרו סדי ההלבנה למטופל להמשך טיפול בביתו. באופן הזה יוכל המטופל להגיע לתוצאות שעליהן חלם מראש.

הלבנת שיניים באמצעות דרכים אחרות שאינו הוזכרו עד כה

המדפים של רשתות הפארם השונות מציעים כל מיני מוצרים שונים להלבנת שיניים, אך מדובר על מוצרים שבדרך כלל יעילותם תהיה הרבה פחות משמעותית מאשר יעילותן של שיטות הלבנת שיניים מקצועיות יותר. החומרים שהמוצרים הללו מכילים מביאים איתם אחוז נמוך מאוד של ריכוז החומר, ולכן היכולת שלהם להביא בפועל להלבנת שיניים היא קטנה ומצומצמת במיוחד.

תופעות לוואי להלבנת שיניים – הן קיימות, וכדאי להכיר אותן

אחרי שתבצעו הלבנת שיניים, יהיו כמה דברים שתצטרכו להתמודד איתם. ראשית, כאמור, הימנעות מאותם מאכלים, משקאות ועישון כפי שציינו קודם לכן היא הימנעות חשובה מאוד. מה שכן, מעבר להימנעות הזו, תצטרכו להכיר לקראת מה אתם הולכים.
אז לא, הלבנת שיניים היא לא הליך כואב ולא כזה שאמור להוביל לכאבים, אבל הוא כן תהליך שיביא איתו רגישות גדולה בתקופה שתגיע אחריו. תופעות לוואי כמו רגישות לקור ולחום בשיניים, צריבה באיזור החניכיים וחוש טעם שמשתנה מעט הן תופעות לוואי שיכולות להופיע אחרי הלבנת שיניים. זו גם הנקודה להבהיר שתופעות הלוואי הללו הן לא תופעות לוואי חריגות, וכמו כן הן אינן מלוות את המטופל לאורך זמן, אלא חולפות אחרי זמן קצר של כמה ימים בלבד.

המחיר של הלבנת שיניים

העלות של הלבנת שיניים היא עלות שמשתנה בהתאם לסוג הלבנת שיניים שתבחרו, כמו גם בהתאם לאם תבצעו אותה במרפאה פרטית יוקרתית יותר או פחות ועוד. ככלל, העלות הלבנת שיניים ביתית יכולה לנוע בין כ-1,000 ש"ח ל-2,000 ש"ח, לעומת הלבנת שיניים שמתבצעת במרפאה שעלותה תנוע בדרך כלל בין 2,000 ש"ח ל-3,000 ש"ח.

נקודות חשובות שכדאי להכיר בקשר להלבנת שיניים

עד כאן דיברנו על הלבנת שיניים רק בהקשר הטכני, אבל כעת הגיע הזמן גם לדבר על נקודות רלוונטיות בהקשרים אחרים. חשוב לדעת שהלבנת שיניים אינה משפיעה של צבעם של כתרים או סתימות שנמצאים בשיניים הקדמיות של הפה. נקודה זו היא חשובה היות וחשוב לקחת בחשבון את פערי הגוונים שעלולים להופיע בעקבות הלבנת שיניים.
הלבנת שיניים שמתבצעת בחלל פה שאינו מטופל כראוי מבחינה רפואית, תהיה הרבה יותר מכאיבה ובהתאם היא גם הרבה פחות מומלצת. לפני הלבנת שיניים כדאי לטפל בשיניים שיש בהן סדקים, חורים או שברים, על מנת להבטיח תהליך הלבנת שיניים קל ופשוט.

הלבנת שיניים: המשך נקודות שחשוב להכיר

הלבנת שיניים מיועדת לאנשים שנמצאים מעל גיל 17. עד גיל זה השיניים עלולות להיות רגישות יותר, בעקבות מוך השן שעדיין רחב בגילאים הצעירים יותר. נקודה נוספת שכדאי להכיר בהקשר הגילי, היא נקודה שנוגעת בחזרה על הלבנת שיניים. ככל שגיל המטופל הולך ועולה, כך כדאי לחזור על הלבנת שיניים באופן הרבה יותר תדיר, ולמה? ככל שהגיל עולה, כך מתקיימת שחיקה של שכבת האמייל, ובמקביל מתעכבה שכבת הדנטין. כאמור, השילוב בין השניים עלול להוביל לגוון הצהבהב של השיניים.

הלבנת שיניים – כל אחד יכול?

מעבר לאלמנטים של הגיל, אותם ציינו כאן למעלה, חשוב להכיר אוכלוסיות נוספות שעבורן הלבנת שיניים היא ממש לא מומלצת, ואפילו אסורה. נשים בהריון, לדוגמה, יצטרכו להמתין לעד אחרי הלידה על מנת לבצע הלבנת שיניים. אנשים שמתמודדים עם עששת או מחלות חניכיים מסוגים שונים, הלבנת שיניים אינה מיועדת להם. תחילה יש לטפל בשיניים, ורק אז לפנות אל הלבנת שינים שתוכל להתבצע באופן מקצועי ויעיל.
שיניים שמגיעות עם סתימות או כתרים ישנים הן אינן שיניים שאי אפשר להלבין, אך מדובר על הליך לא ממש מומלץ. שן עם סתימה אמנם תובהר, אבל הסתימה עצמה תישאר בעינה, מה שיצור פער גוונים גדול יותר. האפשרות המומלצת כאן על לבצע החלפה של הסתימה הקיימת לסתימה בצבע בהיר, וכך לצמצם את טווח הפער בין השן לבין הסתימה. גם שיניים עם כתרים פועלות באופן דומה בהקשר של הלבנת שיניים.

התפשרתם על הלבנת שיניים בשיטה בינונית? היא לא עומדת להחזיק לאורך זמן

אותם מוצרי מדף שהזכרנו קודם לכן, הם אינם מוצרים שכדאי להתפשר עליהם. אם החלטתם לבצע הלבנת שיניים, אנחנו ממליצים ללכת על זה עד הסוף, ולא להתפשר על מוצרים בינוניים. ככל שתבחרו בשיטת הלבנת שיניים מתקדמת יותר, כך תוכלו להבטיח שבסוף התהליך תצאו מרוצים, בדיוק כמו שדמיינתם.
בין אם תבחרו בהלבנת שיניים ביתית ובין אם תבחרו בהלבנת שיניים במרפאה, מדובר כאן על שתי שיטות יעילות במיוחד שיוכלו להגשים לכם את החלום. רוצים חיוך צחור? הלבנת שיניים בדרכים המקצועיות ביותר היא הדרך הנכונה לעשות את זה.

זה לא נגמר רק בהלבנת שיניים

הלבנת שיניים היא אמנם טובה ויעילה, אבל היא ממש לא סוף התהליך. שמירה על היגיינת הפה באופן תדיר, שימוש במברשות שיניים מתקדמות, חוט דנטלי וגרגור מי פה הם אלמנטים חשובים בשמירה על השיניים שלכם. מעבר לכך שהם יוכלו לסייע לכם בשמירה על האפקט של הלבנת שיניים, הם יוכלו לסייע לשיניים והחניכיים שלכם להישאר בריאות, חזקות ותקינות, ובהתאם – תוכלו להנות לאורך זמן רב מחלל פה גם נקי וגם לבן כשלג.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הלבנת שיניים

צחצוח שיניים

עוד מגיל קטן, כשהיינו ילדים בגן, קיבלנו הרצאות מהגננת על חשיבותו של צחצוח שיניים. ככל שהתבגרנו, נפגשנו עם יותר ויותר גורמים מקצועיים שיכלו להסביר לנו

קרא עוד »
הלבנת שיניים

פלאק בשיניים וסרטן

לא פעם אנחנו שומעים על שני עולמות תוכן שנשמעים לנו לא ממש קשורים, אבל כשאנחנו יורדים לעומק העניין אנחנו מגלים שהקשר ביניהם הוא דווקא יותר

קרא עוד »
הלבנת שיניים

סיכונים בהלבנת שיניים

לא מעט אנשים עושים את דרכם בשנים האחרונות אל עבר המרפאות השונות, במטרה לבצע הלבנת שיניים שתשיב להם את המראה הצחור והרענן. הלבנת שיניים היום

קרא עוד »
הלבנת שיניים

מחירי הלבנת שיניים

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים להצטרף למהפכה של הלבנת שיניים. אם בעבר היינו צריכים להסתפק בשיניים צהבהבות ומלאות בכתמים, בעקבות אכילת מאכלים מסויימים או

קרא עוד »
הלבנת שיניים

הלבנת שיניים למעשנים

פעולת העישון היא פעולה שאנשים רבים מבצעים אותה, לא רק פעם בהרבה זמן, אלא כמה וכמה פעמים מדי יום. הנזקים הבריאותיים של פעולת העישון מפורטים

קרא עוד »
הלבנת שיניים

הלבנת שיניים בלייזר

כשאנחנו צופים בסדרת טלוויזיה או בסרט קולנוע, אנחנו תמיד רואים איך הגיבורים הם מצוחצחים ומוקפדים כל כך. הם תמיד מביאים איתם שיניים לבנות, עור בורק,

קרא עוד »
הלבנת שיניים

הלבנת שיניים ביתית

יש כל מיני פעולות שאותן אנחנו רוצים לבצע לאורך החיים, אך אנחנו יודעים שהביצוע שלהן צריך להיעשות בידי מקצוענים. למשל, אם אנחנו מעוניינים לעצב את

קרא עוד »
הלבנת שיניים

הלבנת שיניים אקולוגית

מגוון טיפולים ושיטות היום מציעים גם אלטרנטיבות אקולוגיות לשיטות המסורתיות. ניתן למצוא היום הדברה אקולוגית, שטיפת רכב אקולוגית, מוצרי ניקיון אקולוגיים לבית ועוד. אם נסתכל

קרא עוד »
הלבנת שיניים

הלבנת כתמי עישון

עישון סיגריות הוא מנת חלקם של אנשים רבים בארץ בפרט ובעולם בכלל. החומרים הפעילים בסיגריות משרים אווירת רוגע על המעשנים, והניקוטין הוא זה שגורם להם

קרא עוד »
הלבנת שיניים

כיצד מתכוננים להלבנת שיניים?

אם בעבר הנתונים שנולדנו איתם וגדלנו אליהם היו נתונים שאי אפשר היה לשנות, הרי שהיום כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לנקוט בכמה וכמה דרכים על

קרא עוד »
הלבנת שיניים

מהם הגורמים לשיניים צהובות?

כולנו מכירים את האנשים האלו שפותחים את הפה וצבע צהוב בוהק ניכר משיניהם. שיניים צהובות הן תופעה רווחת מאוד בקרב האוכלוסיה, ורבים האנשים שסובלים מהן

קרא עוד »
מגזין בי דנטל
הבית האינטרנטי שלכם לכל הקשור
לכלל טיפולי השיניים בישראל.
מגזין מידע אינפורמטיבי ואובייקטיבי לגולש.
הצטרפו למאות מטופלים מרוצים שזכו לטיפולי שיניים אצל הרופאים שלנו במחירים מיוחדים.
פגישת ייעוץ/שיחת ייעוץ *ללא עלות*
פנו למרפאה מובילה באיזורכם:
השאירו פרטים להתייעצות ללא עלות
(הפרטים יועברו למרפאה רלוונטית באיזור מגוריכם ולבחירת הטיפול שלכם)