דלקת חניכיים

בואו נשחק משחק ניחושים קטן, במהלכו תנסו לגלות על מי בדיוק אנחנו מדברים: היא כואבת, היא תצוץ אצל רוב האוכלוסיה בשלב כזה או אחר בחיים, היא תוביל לטיפולים מורכבים, ואם לא מטפלים בה – היא עלולה להתפתח למימדים הרבה פחות נעימים מבדרך כלל. זיהיתם כבר? ובכן, אנחנו מדברים כמובן על דלקת חניכיים. דלקת חניכיים היא אחד המאורעות הרפואיים הכי נפוצים מצד אחד, והכי פחות נעימים מצד שני, אז בואו נכיר אותה מקרוב ונבין מה בדיוק מצפה לכם, ואיך אפשר להימנע ממנה.

דלקת חניכיים – למה היא נפוצה כל כך?

אז נשאלת השאלה מדוע דלקת חניכיים מזוהה עם כל כך הרבה אנשים, ולשאלה הזו יש תשובה מאוד ברורה: החניכיים הן אחד מהמקומות הכי רגישים ועדינים בגוף שלנו. עצם המיקום שלהן בתוך הפה, הופך אותן להרבה יותר חשופות מאשר איברים אחרים, לדברים כמו מזון, משקאות ועוד.

הרגישות הגדולה שלהן הופכת אותן ללא ממש עמידות בפני חומרים שעלולים להזיק להן, ולכן דלקת חניכיים היא דבר שיכול להתפתח מאוד בקלות.

האם יש מה לעשות עם זה? באופן עקרוני, התשובה היא כן

דלקת חניכיים היא הרבה פעמים דבר בלתי נמנע. למשל, אנשים שסובלים מגנטיקה לא ממש מוצלחת בכל הנוגע לשיניים שלהם, עלולים להתמודד עם דלקת חניכיים גם בשלבים מוקדמים יותר בחיים, וגם בעוצמות הרבה יותר גדולות מאשר אנשים אחרים.

לעומת זאת, לפעמים יש מה לעשות על מנת להימנע מהתפרצות והתפתחות של דלקת חניכיים. שמירה על היגיינת הפה באמצעות פעולות כמו צחצוח תדיר של השיניים, שימוש בחוט דנטלי וכמובן שימוש במי פה ייעודיים, כל אלו יכולים לעשות את ההבדל בין חניכיים חשופות לבין חניכיים מוגנות ושמורות מפני "אויבים" כאלו ואחרים.

מתי לאחרונה ביקרתם אצל רופא השיניים והשיננית? עוד דרכים להימנע מדלקת חניכיים

לא כל האנשים מקפידים על ביקורים תכופים אצל רופאי השיניים והשיננית שלהם, וחבל. ביקור של אחת לכמה חודשים אצל רופא השיניים שלכם, לשם ביקורת ומעקב, יכול לעשות את ההבדל בין דלקת חניכיים שכבר התפרצה לבין אבחון מוקדם שיכול לסייע בטיפול למניעה. כמו כן, ביקורים אצל השיננית אחת לששה חודשים יכולים לשמור על השיניים והחניכיים שלכם נקיות מאבנית ומפלאק – גורמים שידועים בתור מקדמים את הופעתה של דלקת חניכיים.

עישון – אחד הגורמים הבולטים של דלקת חניכיים

מעבר לגנים, אי שמירה על היגיינת הפה ועוד, גם לפעולת העישון עלול להיות תפקיד מרכזי בהתפתחות של דלקת חניכיים. דלקת חניכיים עלולה להתפרץ בקלות בקרב אנשים שמעשנים, היות והעשן והניקוטין הופכים את החניכיים להרבה יותר רגישות מבדרך כלל, וכאמור – מדובר כאן על רקמות שגם ככה עדינות ורכות מלכתחילה.

דלקת חניכיים – לא רק מבוגרים סובלים ממנה

דלקת חניכיים היא דבר שנפוץ הרבה יותר בקרב האוכלוסיה הבוגרת, אולם גם ילדים עלולים לסבול ממנה. במידה ואתם שמים לב לדימום משיני הילדים שלכם בזמן הצחצוח, כמו גם תלונות מצידם על כאבים או נפיחות, אל תהססו ופנו במהירות אל רופא השיניים המטפל שלהם.

פניה מוקדמת לשם התמודדות פשוטה יותר עם דלקת חניכיים

גם בהקשר של דלקת חניכיים בקרב ילדים וגם בהקשר של דלקת חניכיים בקרב מבוגרים, יש צורך גדול לזהות את הדלקת מבעוד מועד ולגשת לטיפול בה כמה שיותר מהר. ככל שתגיעו אל רופא השיניים שלכם בשלב מוקדם יותר של התפתחות דלקת חניכיים, כך תוכלו להבטיח טיפול הרבה יותר יעיל ופשוט, שיעצור אותה מלהתפתח למימדים שכבר לא ניתן לעצור אותם.

התעכבתם – שילמתם: מה קורה

ברגע שדלקת חניכיים הולכת ומתפתחת, היא עלולה להגיע לכדי מצב של יציאה מפרופורציות, והתפתחות לכדי מחלת חניכיים כרונית שנקראת פיודונטיטיס. המחלה הזו היא מחלה בלתי הפיכה, ובמידה ודלקת חניכיים מתפתחת אליה – מדובר על מצב סופי ומוחלט.

מחלת חניכיים כזו עלולה לגרום לנפילתן של שיניים, כמו גם נדנוד שלהן או הקניית מראה עקמומי – זאת בשל שחרור האחיזה של החניכיים החולות, שאינן יכולות מלא את תפקידן כראוי.

טיפולים אפשריים בדלקת חניכיים

באם אתם חושדים שאתם בתחילתה של דלקת חניכיים, תצטרכו לקבוע פגיעה עם פריודונט. הפריודונט יצלם את חלל הפה שלכם, וישתמש בצילומים על מנת לאבחן את הבעיה. כחלק מבחינת הצילומים, יקבע הפריודונט את מצב העצם שלכם, כמו גם את כמות האבנית ואת מצבם של השורשים שתפקידם להחזיק את השיניים. לאחר האבחון, תקבלו מהפריודונט המלצות לגבי המשך הפעולה והטיפולים האפשריים.

מבין כל סדרת הטיפולים האפשריים בדלקת חניכיים, טיפול השיננית הוא הקל ביותר. טיפול זה צריך, כאמור, להתקיים גם בשגרת החיים התקינה שלכם, אך על אחת כמה וכמה כאשר דלקת חניכיים מופיעה בחלל הפה שלכם. על ידי הסרת שכבות האבנית, תוכל הדלקת להירפא.

הקצעת שורשים, החלפת כתרים, ניתוח חניכיים – המצבים שאליהם אתם ממש לא רוצים להגיע

במידה ודלקת חניכיים הגיעה כבר למצבים מתפתחים, הפריודונט ימליץ על טיפולים מורכבים יותר שיוכלו לרפאה, כמו הקצעת שורשים – ניקוי עמוק של כל חלל הפה שמתפרש על פני שניים, שלושה ואפילו ארבעה מפגשים שונים, החלפת כתרים או שתלים וכן ניתוחי חניכיים.

אז מה כדאי לעשות עכשיו? פשוט מאוד – להקפיד על היגיינת חלל הפה שלכם, ובמקביל לקבוע תור לרופא השיניים המטפל שלכם, למניעת דלקת חניכיים. רק בריאות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *